Co to jest instant cosplay

Z tego artykułu dowiesz się nieco ściślej co to jest instant cosplay, czyli niczym innym jak uproszczony, mało kosztowny cosplay wykonywany zazwyczaj z materiałów dostępnych pod ręką. Do przygotowania takiego niepełnego cosplay’u wystarczy tylko odpowiedni makijaż wykonany łatwo dostępnymi kosmetykami, peruka czy tylko zmiana fryzury, czy też zwykła, własna codzienna odzież. Kombinując ze swoją fryzurą, ubiorem jesteś w stanie przebrać się w swojego ulubionego bohatera z filmu, komiksu czy gry komputerowej oszczędzając przy tym pieniądze.

Więc czym właściwie jest ten instant cosplay?

W wielkim skrócie to strój wykonany niedokładnie, niedbale ze zwykłych elementów, które znajdziemy w zasięgu ręki, na przykład ręczniki, kartony. To przebranie wykonane na szybko. Każdy jest w stanie wykonać taką charakteryzację w zaciszu swojego domu bez konieczności posiadania specjalnych narzędzi i materiałów potrzebnych do profesjonalnego odtworzenia charakteryzacji bohatera. Jeśli jednak chcemy, by nasza charakteryzacja wyglądała dobrze i profesjonalnie to poza zdolnościami manualnymi i plastycznymi, które każdy cospleyer tworzący stroje powinien posiadać, musimy się zaopatrzyć w niezbędne materiały przeznaczone do przygotowania kostiumu i charakteryzacji. Wykonanie kostiumu własnoręcznie może być dość wyczerpujące i pracochłonne, wymaga skupienia i dbałości o szczegóły, by efekt końcowy naszej charakteryzacji był w pełni zadowalający.

Trochę o ogółach, czym jest cosplay?

Sama nazwa cosplay pochodzi od słów costume playing, czyli w dosłownym tłumaczeniu zabawa strojem, jest to sztuka, która narodziła się i jest dalej bardzo popularna w kulturze japońskiej, staje się też coraz bardziej popularna w Polsce, a niektórzy zaczynają traktować to jako swój zawód, inni jako hobby artystyczne i zainteresowanie. Głównym założeniem w cosplayu jest skupienie się na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci fikcyjnej z anime i mangi, książek, filmów, komiksów, książek czy gier poprzez charakteryzację i strój. Jest wiele terminów odnoszących się do cosplayu, różniących się od siebie znaczeniami. Jednak nie jest to pełny cosplay, który robi ogromne wrażenie a tylko poszczególne części makijażu czy też ubiór przypominający daną postać. Odwzorowanie postaci, w którą chcemy się wcielić, wcale nie jest takie łatwe do wykonania, jak mogłoby się wydawać, wymaga od nas precyzji, dbałości i wiele godzin poświęconych na stworzenie przebrania.

Gdzie można zdobyć materiały potrzebne na cosplay?

Czasami bywa też, że nie jesteśmy w stanie wykonać jakiegoś charakterystycznego elementu, mając ograniczoną ilość elementów, stąd będziemy potrzebować odpowiednich materiałów. Gdzie w takim razie można szukać rozwiązania? Po pierwsze, jeśli jesteś z większego miasta, warto rozejrzeć się i odwiedzić osobiście sklepy stacjonarne, które mają w swojej ofercie niezbędne artykuły, których możesz potrzebować do przygotowania przebrania, jednakże w internecie, poświęcając chwilę swojego wolnego czasu, możesz poszukać specjalnych sklepów z artykułami artystycznymi z bogatym wyborem materiałów do cosplayu. Lepiej udać się do sklepu stacjonarnego czy zamówić materiały online? Udając się do sklepu z akcesoriami do cosplayu, masz pewność oraz dokładnie będziesz wiedzieć, jak wygląda dany materiał, jakie jest jego zastosowanie, jednak nie zawsze będziesz mieć tak dużego wyboru, więc zamawianie elementów charakteryzacji przez internet będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż dowolnie możesz sobie wybrać, czego potrzebujesz.

Potrzebne materiały do tworzenia cosplayu

Przydatnymi, podstawowymi materiałami i często używanymi do przeróżnych charakteryzacji są na przykład pianki eva. Pianka eva to specjalna pianka do cosplay, dzięki której jesteś w stanie uformować pożądany kształt przez jej miękką strukturę, która pod wpływem ciepła staje się gibka i łatwiejsza w formowaniu oczekiwanego kształtu. Pianki cosplay cieszą się sporą popularnością ze względu na to, iż są łatwo dostępne, lekkie i przede wszystkim nadają się do stworzenia przeróżnych kreacji, od zwykłego, małego elementu po cały strój. Do przymocowania różnych mniejszych elementów powstającego kostiumu może posłużyć przykładowo taśma dwustronna, która sprawdzi się dobrze w łączeniu sobą papieru, kartonów, wykładzin. Z kolei taśma piankowa jest przydatna w łączeniu ze sobą metali, tworzyw sztucznych, szkła czy też wielu innych materiałów.

Na sam koniec trochę o piance eva – co możemy z niej uzyskać?

W głównym celu, ze względu na swoją elastyczność i miękkość, jest stosowana przy robieniu przebrania cosplay, idealnie nadaje się do robienia poszczególnych, ruchomych elementów kreacji takich jak na przykład ogon, części zbroi tj. nagolenniki, napierśniki miecze i bronie. Pod wpływem ciepłej temperatury staje się miękka, co pozwala na ukształtowanie dowolnego kształtu, a po wystygnięciu, zostaje kształt taki, jaki uformowaliśmy z pianki cosplay. Jest dostępna w przeróżnych kolorach.

Przy odrobinie kreatywności, użyciu wyobraźni i cierpliwości i mając podstawowe narzędzia i materiały, jesteś w stanie stworzyć naprawdę dobry i efektowny kostium.