Czy dom z kontenerów morskich to dobry pomysł?

Czy dom z kontenerów morskich to dobry pomysł? Zmieniające się trendy w budownictwie oraz potrzeba tworzenia nietypowych rozwiązań są przyczyną wzrostu popularności nietypowych form budowlanych. Czy kontenery morskie nadają się do stworzenia domu mieszkalnego? W jaki sposób stalowe pojemniki, które nie są już przydatne w transporcie towarów drogą morską mogą stać się trwałym, wygodnym domem całorocznym?

Domy z kontenerów morskich mogą stanowić bezpieczne, solidne miejsce zamieszkania jednak nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu kontenerów oraz prawidłowym połączeniu ich i izolacji. Czynniki, wpływające na niezawodność domu kontenerowego nie powinny zostać pominięte, aby móc cieszyć się jego funkcjonalnością bez konieczności usuwania usterek.

Dom z kontenera morskiego – przygotuj podstawy

Dom z kontenera morskiego nie wymaga tworzenia fundamentów w przypadku, gdy służy on jako punkt handlowy, usługowy lub siedziba biura, wymagającego częstej zmiany lokalizacji. Teren pod budynek powinien zostać wyrównany i zagęszczony. Na przygotowanym gruncie należy położyć betonowe płyty. W przypadku osadzania domu kontenerowego na przestrzeni, przeznaczonej dla budynku mieszkalnego, warto stworzyć przygotowanie w postaci wylania betonu zbrojonego w punktach podparcia, aby zapobiec skutkom pracy gruntu jako wpływ zmienności temperatur. Taki sposób przygotowania terenu zapobiegnie podniesieniu domu wraz z gruntem podczas mrozu.

Czy dom z kontenera morskiego może być zamieszkały przez cały rok?

Budynki z kontenerów powinny posiadać doskonałą izolację, dzięki której zimą chronią przed przenikaniem chłodu do wnętrza, latem natomiast zatrzymują wnikanie do wewnątrz nadmiernego ciepła. Nowoczesnym, stosowanym często sposobem na zapewnienie odpowiedniej izolacji w kontenerowcu jest zastosowanie płyt poliuretanowych o odpowiedniej grubości. Płyty pur pozwalają chronić budynek nie tylko przed chłodem, promieniami słonecznymi i wilgocią, ale ponadto uniemożliwiają niszczące działania gryzoni, owadów oraz zwierząt wolno żyjących. Aby zapobiec przeciekaniu dachu w miejscach łączeń, koniecznie należy wypełnić je uszczelniającą substancją, która tworzy szczelną warstwę izolacyjną. Dodatkowo należy zabezpieczyć ją za pomocą mocowanej na niej membrany ochronnej, niewidocznej dzięki nowoczesnemu sposobowi mocowania.

kontener-morski-uzywane

Instalacje w domu z kontenera morskiego

Kontenery morskie – dom z instalacjami? Przyłącze kanalizacyjne wykonane może zostać w taki sposób, aby zapewnić łatwość transportu budynku, natomiast podłączenie do prądu odbywa się w standardowy sposób. Warto korzystać z nowoczesnych, ekologicznych sposobów produkowania energii elektrycznej, np. za pomocą paneli fotowoltaicznych. Instalacje dla domu z kontenera powinny zostać poddane termoizolacji, aby zapobiec zamarznięciu ich zimą. Niezwykle istotne dla komfortu zamieszkiwania oraz trwałości konstrukcji jest regularne prowadzenie prac konserwacyjnych na zewnątrz budynku. Kontener morski należy osuszać, oczyszczać oraz malować wraz z impregnacją, aby zapobiegać tworzeniu się rdzy.

Czy dom w morskim kontenerze to dobry pomysł?

kontenery-morskieZamieszkiwanie w kontenerze z blachy, który połączony jest z używanych boxów o wymiarach podłoża około 12×2,5 m jest odważnym pomysłem, jednak coraz bardziej popularnym. Decyzja o stworzeniu domu z kontenera niesie za sobą możliwość szybkiej przeprowadzki, a koszt zamieszkania jest znacznie niższy, niż w przypadku budynków, wykonywanych tradycyjnymi metodami. Łatwość transportu (kontenery morskie posiadają uchwyty transportowe, ważne, aby były podnoszone przez maszynę o udźwigu powyżej 7 ton) wpływa na możliwość przeniesienia się w dogodne miejsce oraz zastosowania metalowego boxu jako przenośne biuro lub punkt usługowo – handlowy. Wewnątrz, kontener nie wygląda jak blaszana puszka. Wykończenie, zgodnie z własnym gustem lub modnymi tendencjami zapewnia doskonały efekt wizualny, a płyty, montowane na ścianach, suficie i podłodze zapewniają doskonałą równość powierzchni, przygotowanych do położenia materiałów wykończeniowych. Kontenery można łączyć, tworząc budynki o zróżnicowanej powierzchni, ciekawym kształcie oraz dopasować do nich elewację zewnętrzną, zgodną ze specyfikacją okolicy.

Kontener morski, dom dla indywidualistów

kontenery-morskie-sprzedazStylowe wnętrza oraz zachwycający efekt z zewnątrz sprawiają, że dom z kontenera morskiego może stać się awangardową koncepcją stylistyczną, podziwianą przez rodzinę i znajomych. Dopasowanie wnętrza do swojego pomysłu rodzi wiele możliwości, które ograniczają jedynie wymiary boxów. Znakomity efekt nowoczesności potęgują duże okna, doświetlające wnętrze, a jednocześnie pozwalają kontemplować przyrodę. Dom kontener morski doskonale sprawdza się w zacisznej okolicy, gdzie może stanowić doskonały element kontaktu z przyrodą. Zjawiskowy efekt wiąże się z wyposażeniem. Dom z kontenera można wykończyć samodzielnie, lub zlecić wykonanie stanu pod klucz przedsiębiorstwu, specjalizującego się w pracach, związanych z tworzeniem domów z kontenerów. W zależności od własnych chęci i umiejętności warto wybrać korzystniejszą opcję. Dom z kontenera to nieszablonowa propozycja dla indywidualistów, ceniących rozwiązania niestandardowe, wymagające odejścia od schematów.

angielski