Fotografia ślubna – praktyki dobrych fotografów

Wyjątkowy i wyczekiwany w napięciu dzień ślubu. To dla wielu osób, jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Dlatego warto zadbać zawczasu o to, aby pamiątki z niego były w pełni profesjonalne. Fotografia ślubna jest jedną z kwestii, w trakcie organizacji uroczystości, o, która należy zadbać z należytą starannością. Ciągłe wybory w trakcie organizacji, dotyczące Sali, koloru wystroju, sukni i wielu innych niezwykle ważnych rzeczy mogą przyprawić państwo młodych o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy jak wybrać dobrego fotografa, aby fotografie ślubne były niezapomnianą pamiątką, uchwycającą wyjątkowe chwile w tym dniu.

Oferty fotografów ślubnych

Fotografia ślubna
Fotografia ślubna

Mnogość ofert fotografów ślubnych sprawia, że wybór tego jednego odpowiedniego, nie jest prosty. Jednym z najlepszych sposobów, znalezienia osoby kompetentnej, która nas nie zawiedzie, jest tak zwana poczta pantoflowa. Doświadczenie innych osób, które mają już to za sobą, pomogą z pewnością podjąć właściwą decyzję. Znajomi lub osoby na forach, zazwyczaj wydają rzetelne opinie, odnośnie do współpracy z fotografem, ale także samej jakości zdjęć i ich obróbki, a także czasu oczekiwania na dostarczenie gotowych materiałów. Oczywiście, nie należy ślepo podążać za poleceniami. Warto przed umówieniem się z fotografem na spotkanie sprawdzić jego portfolio. To właśnie ono pozwala nam na określenie, czy taka forma fotografii ślubnej pasuje do naszych wyobrażeń i gustu. Szczególną uwagę w trakcie przeglądania prac fotografów należy zwrócić uwagę na zdjęcia wykonywane w kościele. Budowle te są dość niewdzięczne, zmienność światła, refleksu i wiele innych czynników są nie lada wyzwaniem. Te zdjęcia, są zazwyczaj kłopotliwe dla niedoświadczonych fotografów, i to właśnie te prace pozwalają na wyeliminować, amatorów, z kręgu swoich zainteresowań. Warto także zajrzeć na wszelkiego rodzaju fora związane z tematyką fotografii ślubnej w okolicy, w której organizowana jest sama ceremonia. Takie portale to prawdziwa kopalnia wiedzy na ten temat.

Po wybraniu kilku osób do wykonywania fotografii ślubnej. Pozostaje skontaktować się z wybranymi osobami i umówić na spotkanie. Warto pamiętać o tym, że osoby cieszące się renomą, mogą mieć zajęte terminy nawet na rok do przodu, dlatego poszukiwań fotografa nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Niezbyt rozsądnym pomysłem jest także ściąganie fotografa z Krakowa na ślub na przykład na mazurach. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo problematyczne i kosztowne. Oczywiście, jeśli koniecznie chcemy zdecydować się na właśnie taką opcję, należy wtedy pamiętać o zapewnieniu, noclegu oraz wyżywienia dla takiej osoby.

Współpraca z fotografem

W trakcie spotkania należy podjąć kilka kluczowych kwestii, takich jak:

  • do której godziny pozostaje fotograf na imprezę – najczęściej fotografie ślubne wykonywane są do momentu oczepin, po tym wydarzeniu fotograf kończy swoją pracę. Po pierwsze ze względu na to, że do tego czasu ma już wystarczająco dużo materiału, a po drugie impreza w dalszym etapie, może już nie wyglądać zbyt dobrze na zdjęciach. Czasem jednak fotografowie oferują swoje usługi jedynie na przykład przez okres trwania dwóch godzin. Warto, poruszyć tę kwestię.
  • zakres usług – kolejne niezwykle ważne pytanie, które powinno paść w trakcie omawiania usługi fotografii ślubnej. Na tym etapie warto dowiedzcie się, co może zaoferować nam fotograf. Warto także przedstawić swoją wizję reportażu ślubnego. Zwłaszcza jeśli fotografie ślubne mają uwieczniać także sam proces przygotowania się do nabożeństwa pary młodej. Wielu fotografów oferuje nie tylko fotografie ślubne, ale także sesje w plenerze, która odbywa się w późniejszym terminie, na spokojnie. Takie zdjęcia stanowią niezapomnianą pamiątkę. Wykonywane po uroczystości, nie są tak stresujące. Wielu fotografów, oferuje swoim klientom kompleksową usługę od wykonywanych fotografii ślubnych w dniu ceremonii, poprzez sesje ślubna w dowolnym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala za jednym razem załatwić dwie kwestie.
  • forma przekazania zdjęć. Warto dopytać czy zdjęcia zostaną przekazane w formie elektronicznej, papierowej, czy może jednej i drugiej. Najczęściej fotografowie oferują ostatnia z wymienionych możliwość. Jest ona wygodna z punktu widzenia pary młodej.
  • kwestia dojazdu – niektórzy fotografowie, dojeżdżają sami w ustalone miejsce w dniu ślubu, inni natomiast oczekują, że zostanie podstawiony po nich samochód, lub koszta przejazdu taksówka zostaną zwrócone. Jest to kwestią indywidualna, jednak zawsze należy o niej pamiętać, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nieporozumień i dodatkowego stresu. Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, warto także zadbać o miejsce dla fotografa na weselu, gdzie będzie mógł spokojnie przysiąść lub wypić szklankę przysłowiowej wody w spokoju. To prawda, że nie przyszedł on się tam gościć, ani bawić, jednak taki miły gest, wpływa pozytywnie na współpracę z obu stron.

Te trzy kwestie to tylko i wyłącznie wstęp do negocjacji. Najważniejszą kwestia jednak zawsze przy doborze fotografa na ślub jest „to coś”, co sprawia, że łapiemy z dana osoba wspólny język. W końcu to ona będzie odpowiedzialna za uwiecznienie najpiękniejszego dnia w życiu. Dlatego tak kluczowa jest kwestia poczucia swobody w jej towarzystwie.

 

Dodaj komentarz