Gdzie występują złoża złota?

Złoto ma dziś niezwykle szerokie zastosowanie. Używa się go w jubilerstwie, przemyśle, medycynie, a nawet gastronomii. Czym więc właściwie jest złoto? Gdzie występują złoża złota?

Czym właściwie jest złoto?

Gdzie występują złoża złota?Złoto jest pierwiastkiem chemicznym, który przyjmuje postać ciężkiego, choć stosunkowo miękkiego metalu. Ma charakterystyczną, jasną, żółtą barwę i bardzo wysoki połysk. Czy jest takie jak inne kopaliny? Badania wskazują, że niezupełnie, okazuje się bowiem, że złoto jest prawdopodobnie najbardziej ciągliwym i kowalnym spośród wszystkich znanych nam metali.  Co więcej, złoto nie utlenia się w powietrzu ani wodzie, jest też jednym z najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Mniej reaktywne są tylko tak zwane gazy szlachetne, czyli helowce. Oznacza to, że złoto jest wyjątkowo odporne na działanie powietrza, wody, a także kwasów. Topi się zaś dopiero w temperaturze około 1 000 stopni Celsjusza.

Geologiczne badania złożowe wskazują na to, że złoto pojawia się w naturze zazwyczaj w formie ziaren lub nieco większych samorodków w osadach, żyłach, a także w litych skałach. Dużo rzadziej występują w przyrodzie związki złota, na przykład ze srebrem lub półmetalem zwanym tellurem.

Jak i kiedy dokładnie powstało złoto?

Co ciekawe, choć złoto występuje w przyrodzie i jest częścią natury naszej planety, to nie powstało na Ziemi. Geologia kopalniana i liczne prowadzone przez naukowców badania potwierdzają, że w rzeczywistości metal ten przybył na naszą planetę z kosmosu. Jak i kiedy do tego doszło? Jeśli chodzi o czas, było to bardzo dawno temu, gdy Ziemia była tak młoda, że właściwie dopiero co zaczynała istnieć. Szacuje się, że mogło się to wydarzyć około 200 milionów lat temu. Wówczas Ziemia nie była jeszcze nawet w pełni rozwiniętą planetą, tak naprawdę dopiero utworzyło się jej jądro i zaczął wytwarzać okalający je płaszcz.

To właśnie w tym czasie na powstającą planetę miał spaść deszcz meteorytów, na których przybyło na Ziemię złoto. Meteoryty, których łączna waga mogła wynosić nawet 20 miliardów ton, rozbijały się o powstający płaszcz i w ten sposób wzbogaciły go o wiele pierwiastków, między innymi właśnie o złoto.

Dlaczego złoto ma tak dużą wartość?

Złoto jeszcze na długo przed czasem, do którego sięga nasza spisana wiedza historyczna było już bardzo drogocennym surowcem, a poszukiwanie złóż i ich eksploatowanie ważnym i intratnym zajęciem. Używano go od zarania ludzkich cywilizacji do wybijania monet, a także do wytwarzania wyrobów jubilerskich oraz zdobień i różnych form artystycznej ekspresji. Ale przede wszystkim interesujące jest to, że złoto prędzej czy później stawało się podstawą większości zbadanych systemów ekonomicznych. Dlaczego tak się dzieje?

Może mieć to związek z potrzebą posiadania uniwersalnej, niezmiennej waluty, dzięki której dana społeczność może przeliczać wartość towarów i usług. Złoto jest metalem występującym w każdym zakątku Ziemi, co może tłumaczyć jego powszechne użycie w różnych systemach ekonomicznych. To, że jest go niewiele a poszukiwanie złóż surowców mineralnych pochłaniają koszty i energię sprawia, że jest też wystarczająco cenne, aby spełniło funkcję podstawowego, uniwersalnego surowca w systemie ekonomicznym.

Gdzie dokładnie występują złoża złota?

Złoto trafiło na naszą planetę skutek opadu meteorytów bogatych w ten kruszec. Masa owych meteorytów mogła sięgać nawet 20 miliardów ton, co przełożyło się na to, że ich odłamki pokryły całą tworzącą się planetę. Złoto można znaleźć więc dosłownie wszędzie, w każdym zakątku Ziemi, co potwierdzają badania złożowe. Inną kwestią jest możliwość jego wydobycia, na co przekłada się nie tylko ilość złota w ziemi, ale i możliwości danego państwa pozwalające na efektywne rozpoznawanie złóż i ich eksploatację. Obecnie najwięcej złota wydobywa się na terenach następujących krajów:

 • Chiny,
 • Australia,
 • Rosja,
 • Stany Zjednoczone,
 • Kanada,
 • Peru,
 • Republika Południowej Afryki,
 • Meksyk,
 • Indonezja,
 • Uzbekistan,
 • Ghana,
 • Brazylia,
 • Papua Nowa Gwinea.

Czy w Polsce znajdują się złoża złota?

Co ciekawe, złoża złota znajdują się również na terenie Polski. Dotychczas dokumentacja złóż wskazywała na to, że nie są one szczególnie okazałe ani zasobne, wydobycie tego kruszcu w naszym kraju nie było więc duże. Ostatnio odkryto jednak zupełnie nowe złoża. Badania w terenie potwierdziły, że nieopodal Legnicy znajdują się żyły złota. Następnym krokiem było wykonanie rowów poszukiwawczych, a w dalszej kolejności zrobiono próbne odwierty. Geologia górnicza pozwala dziś na analizę zebranych próbek i w drodze analiz chemicznych stwierdzenie obecności na danym terenie złoża. Dokumentacja potwierdzająca złoże została wydana w sierpniu 2020 roku.

Otwarcie w tym rejonie kopalni złota będzie powrotem do dawnych tradycji wydobywczych. Okazuje się, że kopalnie tego kruszcu znajdowały się na tych terenach już nawet w XIV wieku, lecz dostępne przy użyciu ówczesnych technologii złoto wyczerpało się po upływie około 20 lat. Drugie podejście do wydobycia przypada dopiero na wiek XIX. Wówczas jednak technologia wciąż pozostawia zbyt wiele do życzenia, a wydobycie kruszcu było tak kosztowne, że szybko uznano to za niespłacone.