Imprezy firmowe – co powinniśmy o nich wiedzieć aby były udane?

Imprezy firmowe – co powinniśmy o nich wiedzieć aby były udane? W każdej mniejszej oraz większej firmie organizowane są raz na jakiś czas imprezy firmowe. Jest to pewnego rodzaju oderwanie od ciągłej ciężkiej pracy i chwila na oddech. Do tego jest to wspaniała szansa na to, aby móc się lepiej zintegrować z innymi pracownikami. Chyba każdy lubi imprezy firmowe. Jednak jak je zorganizować, aby na pewno były strzałem w dziesiątkę? O tym już za chwilę się przekonamy.

Co jaki czas organizować imprezy firmowe?

Wielu managerów firm zastanawia się co jaki czas powinni organizować imprezy firmowe dla swoich pracowników. Czy jest na to jakaś reguła? Nie do końca. Jednak najczęściej jest to raz lub też dwa razy do roku. Nie powinniśmy organizować imprez firmowych zbyt często, ponieważ wówczas pracownicy tego gestu nie doceniają. W wielu dużych firmach impreza firmowa jest organizowana wiosną bądź wiosną i zimą.
Możemy zatem jako managerowie podjąć samodzielnie decyzję. Musimy tutaj pod uwagę także wziąć budżet, którym dysponujemy. W zależności od ilości zatrudnionych pracowników nie jest to mały koszt. Musimy się liczyć z dużym kosztem. Jednak w żadnym wypadku nie namawiam do rezygnacji z organizacji tego typu imprez firmowych.

Zobacz również:

Gdzie zorganizować imprezy firmowe?

Kolejnym dylematem managerów jest kwestia tego gdzie zorganizować imprezy firmowe. Tak naprawdę wszystko jest zależne od tego, czy ma to być impreza firmowa jednodniowa czy też na przykład wyjazd imprezowy weekendowy. Gdy ma to być impreza firmowa jednodniowa, to musimy wybrać miejsce niedaleko firmy. Maksymalnie 50 do 60 kilometrów. Nikt nie będzie jechał na imprezę firmą na drugi koniec Polski. Gdy mamy nieco większy budżet i chcemy zabrać swoich pracowników na weekendowy wyjazd, to możemy zaszaleć i wybrać się w góry czy też nad morze. Niektóre korporacje zabierają swoich pracowników nawet na wyjazdy integracyjne zagranicę.
Powiedzieliśmy już sobie o odległości. Jednak skupmy się na miejscu. Gdzie zatem dobrze byłoby zorganizować imprezę firmową? Możemy imprezę firmową tradycyjnie zorganizować w restauracji. Impreza może się rozpocząć od uroczystego obiadu oraz przemowy prezesa, a później może się odbyć impreza na przykład z DJ-em.
Jednak musimy przyznać, że jest to już troszkę oklepane. Obecnie bardzo modne są imprezy firmowe na przykład w kręgielniach, aquaparku, wesołym miasteczku czy też imprezy górskie z ogniskiem. Możemy każdego roku zaskoczyć czymś innym swoich pracowników. Na pewno byłoby im miło pojechać w góry, gdzie będą mogli biesiadować przy ognisku, a następnego dnia zjeść domowe śniadanie z widokiem na Giewont. Brzmi fantastycznie. Szczególnie zimą może być jeszcze piękniej. Dorzućmy do tego kulig, który jest sporą frajdą.
Jednak gdy zdecydujemy się na tradycyjne podejście, a więc zorganizowanie imprezy w restauracji, to pokusimy się o imprezy tematyczne. Na dwa tygodnie przed imprezą podajmy motyw przewodni i poprośmy, aby pracownicy się przebrali w odpowiednie stroje. Lata dwudzieste, kowbojskie miasteczko czy też legendy filmowe to tylko niektóre z pomysłów. Możemy także urządzić konkurs na motyw przewodni. Propozycja z największą ilością głosów wygrywa. To dodatkowo angażuje wszystkich pracowników.

Najważniejsza jest atmosfera i pyszne jedzenie

Obojętnie na jakie miejsce i motyw przewodni się zdecydujemy powinniśmy wiedzieć, że największe znaczenie ma zdecydowanie atmosfera. Za atmosferę oczywiście odpowiedzialni są ludzi. Zatem gdy zatrudniamy fajne osoby, to możemy być spokojni.
Poza atmosferą bardzo ważne jest pyszne jedzenie. Nie ma nic gorszego, niż jedzenie którego nie da się jeść. Każdy chce skosztować nowych smaków oraz napić się dobrych drinków. Jako dobry manager powinniśmy wszystko wcześniej sprawdzić. W ślepo na pewno nie wybierajmy żadnej restauracji. W ten sposób spędzone chwile naprawdę zostają pracownikom na długo w pamięci. Co za tym idzie powinniśmy zrobić wszystko, aby było to były pozytywne i miłe wspomnienia.

Atrakcje dodatkowe

Gdy tylko budżet firmowy nam na to pozwala, to możemy pokusić się jeszcze o atrakcje dodatkowe. Świetna okaże się foto budka. Zdjęcia grupowe oraz z osobami nam najbliższymi zawsze się nam podobają. Co więcej zdjęcia od razu się drukują i możemy je zabrać do domu.
Możemy pokusić się także o zorganizowanie gier i zabaw. Na pewno liczne konkursy rozbawią pracowników oraz powodują rozluźnienie atmosfery. Co jak co, ale czasem jest to potrzebne. Na pewno co roku nie powinniśmy zabierać swoich pracowników w to samo miejsce. W takiej sytuacji możemy niestety zniechęcić pracowników, a już na pewno ich niczym nie zaskoczymy. Nie chcemy osiągnąć takiego efektu.
Gdy pracodawca zapewnia swoim pracownikom tego rodzaju atrakcje, to może liczyć na szacunek oraz na poświęcenie się pracy. Nie ma nic bardziej wartościowego od lokalnych pracowników. Tym bardziej w tych czasach, w których niestety o dobrych i lojalnych pracowników jest naprawdę bardzo trudno. Pracodawcy powinni szanować swoich pracowników, ale tak samo powinno to działać odwrotnie.

angielski