Izolacja domów drewnianych – przegląd dostępnych rozwiązań

Izolacja domów drewnianych – przegląd dostępnych rozwiązań. Domy drewniane wymagają zupełnie innej izolacji, niż domy murowane. Drewno ze względu na swoje właściwości może się szybko nagrzewać, ale i szybko tracić ciepło. Dlatego też ważne, jest aby w odpowiedni sposób je zabezpieczyć i wykorzystać jego właściwości w najlepszy możliwy sposób. Dzięki izolacja uda nam się nie tylko nie tracić ciepła w zimie, ale i zachować przyjemny chłód w domu podczas dokuczliwych upałów. Poniżej kilka wskazówek.

Dlaczego izolacja domu drewnianego jest taka ważna?

Najnowsze projekty domów drewnianych próbują uwzględnić potrzeby ekologiczne i ekonomiczne mieszkańców. Ceny energii elektrycznej, gazu czy olejów opałowych są coraz wyższe, więc maksymalne wykorzystanie technologi do ich oszczędzania wydaje się naturalną potrzebą każdego, kto planuje budowę domu. Każda inwestycja tego typu zwróci się z nawiązką, kiedy okaże się, że wystarczy tylko niewielka ilość energii aby podnieść temperaturę w domu w czasie mrozów. W ciągu całego cyklu użytkowania budynku, koszt budowy stanowi zaledwie 11%, podczas gdy 80% pochłaniają koszty ogrzewania oraz podgrzewania wody.

Warto również wspomnieć, że dobra izolacja to nie tylko zabezpieczenie przed nieodpowiednią temperaturą, ale i przed hałasem. Izolacja umieszczana pomiędzy belkami drewna wygłusza typowe dla domów drewnianych hałasy i tym samym, podnosi komfort mieszkania.

Sposoby izolacji domu drewnianego

Izolacja domów drewnianych - przegląd dostępnych rozwiązańObecnie istnieje wiele różnych sposobów izolacji budynków drewnianych. Rodzaj izolacji możemy dobrać do swoich własnych potrzeb i tego, w jakim domu chcemy mieszkać. Dla przykładu, możemy wybrać dom drewniany, energooszczędny czy może dom maksymalnie ekonomiczny i ekologiczny czyli dom pasywny. Jest to decyzja, którą musimy podjąć już na poziomie szacowania kosztów budowy. Oczywiste jest, że najlepsza izolacja czy rozwiązania stosowane w domach pasywnych są dużo droższe, niż bardziej tradycyjne metody. Oszacowanie naszych finansów będzie stanowić punkt wyjścia względem konkretnych opcji technologicznych. Nie powinniśmy jednak oszczędzać na izolacji. Lepiej ostatecznie zdecydować się na nieco mniejszy dom, ale lepiej izolowany. Domy drewniane, zwłaszcza szkieletowe, są o wiele prostsze w rozbudowie niż domy murowane, więc dodatkowe pomieszczenia możemy wybudować w późniejszym czasie. Domy drewniane wymagają precyzji w wykonaniu. Każdy błąd podczas konstrukcji może zaowocować późniejszymi problemami, których izolacja nie zatrzyma. Dlatego też należy wybrać firmę, która ma doświadczenie w budowie tego typu domów.

Każdy wybrany przez nas materiał izolacyjny nie wpływa jedynie na temperaturę w budynku, ale i akustykę czy bezpieczeństwo pożarowe. Powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie te czynniki. Najczęściej ściany wewnętrzne domów drewnianych izoluje się poprzez zamontowanie na całej ich powierzchni folii wiatroizolacyjnej. Na nią nakładane są płyty z wełny mineralnej, które zabezpiecza się dodatkowo folią paroszczelną (chroni ona przed przenikaniem wilgoci) oraz ostatnią warstwę stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli tego typu izolacja nie jest dla nas wystarczająca, możemy podobną metodą zabezpieczyć ściany zewnętrzne. Kluczowym elementem izolacji, gdy stosujemy wełnę mineralną, jest folia paroszczelna, ponieważ jeśli do warstwy wełny mineralnej przedostanie się wilgoć, straci ona swoje właściwości izolacyjne.

Ocieplenie dachu

Ocieplenie dachu w domu drewnianym można osiągnąć na kilka sposobów. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do izolacji są: wełna mineralna, polistyren ekstrudowany, styropian, folia termoizolacyjna, płyty drzewno-magnezytowe czy poliuretan PIR. Najpopularniejszym materiałem pozostaje wełna mineralna, którą stosuje się do wszelkiego rodzaju izolacji. Warto odnotować, że poliuretan PIR charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością, co sprawia, że można wykorzystywać cieńsze płyty, które nadają się do ocieplenia podkrokwiowego, nakrokwiowego i międzykrokwiowego. Polistyren ekstrudowany działa podobnie, ale jest dużo grubszy, więc umieszczenie go pod krokwiami zmniejsza pomieszczenie o kilka centymetrów. Natomiast folia termoizolacyjna to najnowocześniejszy materiał izolacyjny. Jest cienka (nawet 1-2 cm) i najlepsza ze wszystkich wymienionych. Niestety, jest również dość droga.

Zobacz także:

Izolacja domów drewnianych a przepisy prawa budowlanego

W prawie budowlanych uwzględnione zostały punkty poświęcone izolacji budynków i są one tak samo ważne, jak bezpieczeństwo energetyczne czy odpowiednia stabilizacja konstrukcji budynku. Izolacja cieplna domu jest wymagana prawnie, choć ostatecznie nie pojawiają się żadne szczegółowe wyznaczniki dotyczące tego, jak powinno się izolować budynki. Pojawiają się natomiast wyznaczniki dotyczące tego, jaka powinna być minimalna izolacyjność cieplna przegród budynku. Tego typu wymagania mogą ulec zmienianie, dlatego warto wcześnie zapoznać się z prawem budowlanym, nim przystąpimy do projektowania naszego nowego domu.

angielski