Jak ćwiczyć nurkowanie

Nurkowanie jest to sport dla wielu osób niezwykle pasjonujący, a przynajmniej taki może się wydawać. Nic dziwnego dzięki nurkowaniu możemy, zanurzyć się w świat zupełnie odmienny od tego, co mamy na co dzień. Dodatkowo warto stwierdzić, że głębiny wodne są zdecydowanie mniej zbadane niż powierzchnia ziemi do tego stopnia, że więcej na przykład wiemy o Księżycu, niż o naszych morzach i oceanach. Bardzo często ludzie zastanawiają się, jak ćwiczyć nurkowanie, oraz czy jest to sport odpowiedni dla każdego?

Kursy nurkowe

Powinniśmy wspomnieć sobie na początku o pierwszej sprawie, której po prostu nie ominiemy, jeżeli chcemy nurkować, to każdy, kto chciałby być płetwonurkiem, musi odbyć, chociażby kurs nurkowania dla początkujących płetwonurków. Jest to niestety jedyne możliwe rozwiązanie. Nauka nurkowania na własną rękę może niestety skończyć się tragicznie. Także, nawet jeżeli mamy skompletowany sprzęt, warto wybrać się na taki kurs nurkowania, ponieważ na takim kursie nurkowania nauczymy się niezwykle wielu istotnych rzeczy, których najprawdopodobniej sami albo się nie nauczymy, albo dochodzilibyśmy do nich bardzo długo, na zasadzie prób i błędów, natomiast tak naprawdę, kiedy się znajdujemy pod wodą, lepiej jest wszelkich błędów unikać.

Czego możemy dowiedzieć się na kursie nurkowania?

Jak ćwiczyć nurkowanie

Kiedy będziemy na kursie nurkowania, to na początku na pewno będziemy przechodzić część teoretyczną, w której to instruktor będzie nam tłumaczył między innymi to, w jaki sposób działa sprzęt do nurkowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ musimy znać zasadę, w jaki sposób jest zbudowany oraz w jaki sposób działa sprzęt, który będzie utrzymywał nas przy życiu. Możemy porównać nurkowanie bez takiej wiedzy, do sytuacji, podczas której idziemy na kurs prawa jazdy i uczymy się jeździć, ale nie mamy żadnej nawet podstawowej wiedzy na temat tego, w jaki sposób działa samochód. Wszystko będzie fajnie i w porządku, tylko że do pierwszej awarii, do której często możemy doprowadzić sami, na przykład nie sprawdzając od czasu do czasu płynów eksploatacyjnych, bo po prostu nie wiedzielibyśmy, że musimy to robić, oraz nie wiedzielibyśmy, w którym miejscu to sprawdzać.

Kolejną sprawą będzie na pewno teoria odnośnie do tego, jak powinniśmy oddychać oraz w jaki sposób nurkować. Najczęściej po takiej teorii przechodzimy do etapu, w którym testujemy umiejętności. Na początku oczywiście wszystko jest w bardzo kontrolowanych warunkach, najczęściej na zwykłym basenie. Jeżeli opanujemy już podstawowe umiejętności, potrafimy się poruszać w tym basenie, najczęściej jedziemy na basen dla płetwonurków. Są to specjalne baseny, wybudowane w taki sposób, aby można było ćwiczyć płetwonurkowanie, Są one zdecydowanie dużo głębsze. W basenach takich są różnego rodzaju odnogi, które mają imitować na przykład podwodne jaskinie, lub inne ciasne miejsca, w których może nam przyjść, nurkować.

Na kursie do płetwonurkowania na pewno nauczymy się również, podstawowych metod komunikacji pod wodą, zasad pierwszej pomocy oraz tego, co zrobić w typowych sytuacjach, które mogą się zdarzyć. Jeśli będziemy chcieli nurkować długo i często, najprawdopodobniej zdarzą się, przynajmniej niektóre. Nie są to może jakieś ekstremalne sytuacje, ale świadomość tego, w jaki sposób radzić sobie z takimi typowymi sytuacjami, zdecydowanie obniża ryzyko, kiedy nurkujemy.

Nauka prawidłowego oddychania

Wymienione umiejętności będą poruszane na pewno na podstawowym kursie dla płetwonurków, ale jeżeli chcemy naprawdę być dobrymi nurkami, warto taki kurs kontynuować, aby nauczyć się jeszcze więcej. Na przykład mało kto z osób, które chciałoby uprawiać podwodne, nurkowanie wie o tym, jak bardzo istotne jest prawidłowe oddychanie pod wodą. Dzięki umiejętności prawidłowego oddychania, przede wszystkim możemy nurkować dłużej.

Pierwsza sprawa, którą warto poruszyć w kwestii oddychania to, że w aparacie dla płetwonurków oddychamy zupełnie inaczej, niż jeślibyśmy oddychali powietrzem atmosferycznym. Oddechy muszą być regularne, miarowe oraz głębokie, ale zdecydowanie rzadsze. Dobry płetwonurek robi również zdecydowanie mniej wdechów i wydechów niż nurek początkujący. Wynika to, chociażby z tego, że taki nurek ma świadomość, w jaki sposób funkcjonuje jego organizm. Na przestrzeni wielu treningów, wyćwiczył w sobie specjalne odruchy, które pozwalają mu zdecydowanie bardziej efektywnie wykorzystywać tlen. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy oddychamy i na przykład wstrzymamy powietrze na jakiś czas, to odruch konieczności zaczerpnięcia powietrza, wcale nie jest związany z tym, że we krwi jest zbyt mało tlenu, tylko jest to związane z tym, że we krwi podnosi się stężenie dwutlenku węgla. Jeżeli będziemy w stanie zdać sobie z tego sprawę i wyćwiczyć schemat oddychania, które pozwolą nam na częściowe ignorowanie tego faktu, wówczas możemy nurkować nawet kilkanaście procent dłużej, niż jeżeli tych technik nie będziemy stosować. Oczywiście należy wspomnieć, że tego typu metody, należy ćwiczyć i stosować pod okiem osób, które są doświadczone.