Jak obliczyć ile kupić wykładziny?

Pomimo tego, że wykładzina lata swojej świetności ma już za sobą, to nadal cieszy się ogromną popularnością. Wybierana jest zarówno w domach o nowoczesnym wyglądzie, jak i nieco staroświeckim. Co to jest wykładzina? Jakie rodzaje wykładzin możemy wyróżnić? Jakie zalety ma wykładzina dywanowa? Jak wygląda proces układania wykładziny w praktyce? Jak obliczyć ile kupić wykładziny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest wykładzina?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować wykładzinę podłogową, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to materiał przeznaczony do pokrywania podłóg. Najczęściej produkowana jest za pośrednictwem plastyfikowanego polichlorku winylu w połączeniu z wieloma wypełniaczami i pigmentami. Istnieje wiele różnych rodzajów wykładzin, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Mają one za zadanie chronić zarówno przed hałasem, jak i zimnem. Wykładziny dywanowe charakteryzują się tym, że są miękkie i sprężyste, dodatkowo często kolorowe. Ich cena jest w pełni satysfakcjonująca, dlatego też jest to rozwiązanie niskobudżetowe. Dla wielu osób wykładzina dywanowa to gwarancja poczucia ciepła, przytulności. Oprócz tego, że jest bardzo miękka w dotyku, to dodatkowo cechuje się izolacyjnością akustyczną wnętrza. Wykładziny dywanowe są niezwykle funkcjonalne – z powodzeniem stosowane są w wielu wnętrzach. Warto wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Wcześniej wspomniany materiał nie jest śliski, jednakże w razie upadku stanowi świetną amortyzację.

Jakie rodzaje wykładzin możemy wyróżnić?

Przede wszystkim wykładziny dzielimy na dywanowe i elastyczne. Różnią się one od siebie właściwościami. Inny popularny podział kształtuje się następująco: wykładziny poliamidowe, wykładziny poliestrowe, wykładziny polipropylenowe i wełniane. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się te pierwsze. Ich włókna charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością i sprężystością. Włókna nie ugniatają się i nie odkształcają, dlatego dywan będzie ciekawie się prezentował przez długi okres czasu. Dodatkowo ich czyszczenie jest ponadprzeciętnie łatwe i szybkie. Jeśli chodzi o wykładziny poliestrowe- ich cena jest nieco bardziej atrakcyjna, jednakże materiał ten jest mniej wytrzymały, często traci swój kolor. Odporność na środki chemiczne w tym przypadku jest niewielka. Godne uwagi są wykładziny wełniane. Są w pełni naturalne, a materiał jest odporny na ścieranie. 

Wykładzina dywanowa – jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Nie trzeba być specjalistą, aby móc wskazać wiele zalet wykładzin dywanowych. Przede wszystkim są sprężyste i dość grube, w konsekwencji są w stanie doskonale tłumić dźwięki. Najczęściej są impregnowane antystatycznie, co oznacza, że nie powinny się elektryzować i co ważne- przyciągać kurzu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać z takiego materiału w przypadku ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo bezpieczny materiał, na którym mogą bawić dzieci. Poślizgnięcie się na nim jest prawie niemożliwe, a w razie upadku naszej pociesze nic nie grozi. W przypadku pomieszczeń, które są użytkowane z dużą intensywnością (np. pokoje dzienne, przedpokoje), warto położyć najtwardsze i najgrubsze materiały. 

Polecamy także:

Układanie wykładziny – jak wygląda proces w praktyce?

W praktyce istnieje kilka ciekawych sposobów, dzięki którym możliwe jest ułożenie wykładziny dywanowej. Najczęściej jest to jednak klejenie, bądź przymocowanie za pośrednictwem specjalistycznej taśmy dwustronnej. Zanim położymy wykładzinę dywanową, musimy odpowiednio przygotować nasze podłoże. Musi być ono płaskie i bez pęknięć, w przeciwnym wypadku podczas chodzenia możemy odczuwać dyskomfort. Zanim zaczniemy układać wykładzinę, powinniśmy ją zostawić w pomieszczeniu przez kilka godzin, tym bardziej, jeśli była przewożona w nienaturalny sposób. Pamiętajmy o tym, aby w każdym przypadku zachować ciągłość wzorów na łączeniach. Dodatkowo zredukujemy liczbę łączeń do minimum, w przeciwnym wypadku nie będzie to wyglądać atrakcyjnie. Układamy wykładzinę dość luźno i w taki sposób, aby zachodziła delikatnie na ściany. 

W jaki sposób obliczyć, ile wykładziny kupić?

Nie da się ukryć, że wykładziny dywanowe najczęściej kupujemy cięte z belki. Wówczas mają określoną szerokość. W zależności od sklepu mogą to być 3, 4 bądź 5 m. Aby możliwe było oszacowanie, ile materiału potrzebujemy, wówczas musimy zdecydować się na dokonanie odpowiednich pomiarów. Robimy to za pomocą specjalnej miarki, która dostępna jest w każdym sklepie budowlanym. Sprawdzamy długość i szerokość podłogi, a wartości zapisujemy na kartce. Następnie mnożymy obie wartości, w konsekwencji otrzymujemy wynik, który mówi nam o tym, ile metrów kwadratowych wykładziny potrzebujemy. Pamiętajmy o tym, aby na wszelki wypadek do wyniku dodać 1 bądź 2 metry kwadratowe na zapas. Nie zapominajmy o tym, aby uwzględnić również wnęki. Znaczenie ma także kwestia ułożenia wzoru na wykładzinie, o czym często zapominamy.