Jak wybrać idealny dom dla seniora?

Jak wybrać idealny dom dla seniora? Domy dla seniorów nasuwają często skojarzenia z samotnością, zapomnieniem przez rodzinę, odcięciem od normalnego życia, świata, codzienności. Niesłusznie – dom dla osoby starszej nie oznacza odebrania jej wolności i niezależności. 

Seniorzy zwykle niechętnie przyjmują pomoc, a przeprowadzkę do domu spokojnej starości traktują jak koniec życia i podróż bez powrotu. Czy umieszczając naszego bliskiego w domu dla seniorów naprawdę go izolujemy i skazujemy na brak kontaktu z rodziną? Przecież umieszczenie osoby starszej w domu opieki może być bardzo dobrym krokiem, zapewniając towarzystwo współmieszkańców w podobnym wieku. Seniorzy uczestniczą w różnych aktywnościach dostosowanych do ich wieku, sami organizują też liczne wydarzenia. Dodatkowo opiekę przejmuje wykwalifikowany personel, co może wydatnie zmniejszać czynnik stresu, zarówno u seniora, jak i u jego bliskich. W rezultacie obie strony podczas spotkań mogą skoncentrować się na sobie i celebrowaniu wspólnego czasu.

Dom dla seniora, czyli dla kogo?

Teoretycznie domy dla seniorów przyjmują wszystkich, ale w praktyce opieki w pełnym wymiarze godzin potrzebują osoby przewlekle chore, korzystające na co dzień ze sprzętu medycznego lub niedołężne. Niekiedy to rodzina, widząc że sama nie jest w stanie podołać trudom pielęgnowania decyduje się na umieszczenie bliskiego w domu opieki.

Co decyduje o przeprowadzce?

Rozważając przenosiny dobrze jest najpierw, obserwując seniora, spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy nie czuje się on samotny. Czy siedzi w milczeniu wiele godzin, patrząc przez okno? To może oznaczać potrzebę towarzystwa rówieśników, bo nawet jeśli opiekun bardzo się stara, czym innym jest rozmowa z równolatkiem o podobnym bagażu doświadczeń, a czym innym z kimś dużo młodszym i zabieganym. Drugim ważnym wskazaniem do przeprowadzki jest wskazówka lekarza o pogarszającym się stanie zdrowia i konieczności lepszej opieki medycznej, regularnego przyjmowania leków czy dostępu do urządzeń medycznych.

Jak wybrać idealny dom dla seniora?

Renomowane domy dla seniorów mają często kolejkę oczekujących. Jeśli poważnie rozważasz przeprowadzkę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Poszukiwania idealnego miejsca mogą potrwać nawet do pół roku, ale w zamian możesz być pewien wdzięczności starszej osoby. Aby dokonać wyboru musicie (opiekun seniora, oczekujący profesjonalnej opieki i sam senior, który ma czuć się bezpiecznie i komfortowo) zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Staranny przegląd

Postaraj się zdobyć adresy możliwie największej ilości domów dla seniorów w Twojej okolicy. Czytaj opinie online, pytaj na forach internetowych, rozejrzyj się po znajomych, którzy korzystali z takich usług. Dzwoń do poszczególnych placówek, zbierając informacje. Dokonuj porównania, choćby w tabeli na kartce (plusy i minusy).

Pierwsza wizyta

Ze stworzonej uprzednio listy wybierz co najmniej trzy miejsca, warte odwiedzenia. Umów się na spotkanie, by przyjrzeć się im bliżej. Podczas wizyty nie tylko przyglądają się wszystkiemu i zwróć uwagę na wyposażenie (także na sprzęt medyczny), ale spróbuj postawić się na miejscu seniora. Jak on by się tam czuł? Czy czujesz się tam komfortowo? Jaka jest atmosfera? Czy pielęgniarki i opiekunki/ opiekunowie są przyjaźni i przychylnie nastawieni do mieszkańców? Ile osób tam mieszka? Jakie mają zapewnione zajęcia i rozrywki? Jak traktują się nawzajem seniorzy? Pamiętaj, że Twój bliski spędzi tam większość czasu, ale również dla Twojego samopoczucia ważne jest, by czuł się tam dobrze. Wszystkie zebrane informacje zapisz, bo możesz je po prostu zapomnieć po kilku kolejnych wizytach. Notatki pozwolą uporządkować zgromadzone dane i sięgać do nich w każdej chwili, by porównywać. Na każdy aspekt powinieneś spojrzeć z kilku perspektyw i dokonać właściwej oceny.

Jakość opieki

Jeśli tylko to możliwe, powinieneś sprawdzić pracowników domu seniora. Zasięgnij informacji co do ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, a także stażu pracy w obecnym miejscu. Częsta zmiana personelu w domu opieki nie jest dobrym prognostykiem. Spróbuj dowiedzieć się, ile osób liczy personel, nie tylko bezpośrednio związany z mieszkańcami, ale także pomocniczy: osoby sprzątające czy gotujące. Zapytaj o każdy szczegół: jakie jest zaopatrzenie w środki medyczne, jak przygotowywane są posiłki, czy na miejscu przez całą dobę jest lekarz. Czasem jeden drobny z pozoru szczegół decyduje o prawidłowości sprawowanej opieki. 

Porównanie kosztów

Nie pozwól, by cena decydowała o wyborze, ale zwróć uwagę na koszty, a zwłaszcza na ich relację w stosunku do oferowanej opieki. Mierz siły na zamiary, czyli wybierz placówkę, której opłaceniu sprostać.

Pobyt próbny

W wielu miejscach można pomieszkać kilka dni na próbę. To idealny sposób na przetestowanie domu seniora i porównanie rzeczywistości z tekstami z reklamowych broszur. Przede wszystkim porozmawiaj z seniorem, poproś o wrażenia, zapytaj o atmosferę, o innych pensjonariuszy, o opiekę, jak się czuł w otoczeniu współmieszkańców. Opinia bliskiej osoby powinna przesądzać o wyborze, w końcu to ona będzie spędzać tam czas. Porównaj te odczucia z notatkami, sprawdź, czy mają w nich odzwierciedlenie.

angielski