Jak wynająć samochód krok po kroku?

Jak wynająć samochód krok po kroku? Korzystanie z usług wypożyczalni samochodowych staje się coraz bardziej popularne. Wyżej wspomniane dają możliwość podróżowania w komfortowych warunkach osobom, które posiadają prawo jazdy jednak nie dysponują własnym środkiem transportu. Ponadto stanowią świetną opcję na wypadek, gdyby nasz własny samochód zawiódł i koniecznym było skorzystanie z samochodu zastępczego. W tym artykule omówimy sobie, w jaki sposób krok po kroku wynająć samochód z wypożyczalni. 

Po pierwsze wybór odpowiedniej wypożyczalni samochodowej

Etap poszukiwania samochodu pod wynajem powinniśmy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego źródła, jakim jest wypożyczalnia samochodów. W związku z tym, że na rynku obecnie powstaje ich coraz więcej ważnym jest, aby trzymać się jasno wyznaczonych kryteriów, które pozwolą nam zawrzeć umowę z rzetelną firmą. Przede wszystkim sprawdźmy opinie o wypożyczalni samochodowej, z usług której będziemy chcieli skorzystać, a także zweryfikujmy czy działa na rynku w sposób legalny oraz od jak dawna. Ponadto, warto również zrobić rozeznanie pod kątem floty jaką dysponuje. Kiedy zweryfikujemy powyższe i podejmiemy decyzję o wynajęciu samochodu w tej, a nie innej wypożyczalni, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. 

 Po drugie formalności związane z wynajęciem samochodu

Kiedy będziemy dokonywać wyboru samochodu, który dana wypożyczalnia samochodów nam udostępni, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach pozwalających uniknąć zaskoczenia w trakcie całej procedury. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że w zdecydowanej większości wypożyczalni samochodowych wymagane jest posiadanie karty kredytowej w celu wynajęcia pojazdu. Jaki jest tego powód? Mianowicie taki, że karta kredytowa daje możliwość zablokowania na niej odpowiedniej ilości środków, które wypożyczalnia samochodów pobiera w ramach depozytu. Jeżeli takową nie dysponujemy, to raczej nie będziemy mieli możliwości skorzystania z usługi jaką jest wynajem samochodu. Ponadto poza samym posiadaniem karty, koniecznym jest dysponowanie określoną ilością dostępnych na niej środków. Co istotne osoba, która jest właścicielem karty kredytowej, musi również widnieć w umowie jako osoba wynajmująca samochód oraz główny kierowca. Nie ma możliwości, aby dane z karty kredytowej różniły się od tych wskazanych w umowie najmu. Ponadto osoba, która nie dysponuje prawem jazdy i nie ma ukończonego 21. roku życia również nie może widnieć na umowie najmu. W związku z powyższym prawidłowym profilem kandydata do wynajęcie samochodu jest: osoba posiadająca prawo jazdy, która ukończyła 21. rok życia, dysponująca aktywną kartą kredytową z ilością dostępnych środków, odpowiadających wysokości depozytu jaki wymaga wypożyczalnia samochodów. Co istotne, zgodnie z umową to właśnie osoba wynajmująca jest jedynym kierowcą, który dany pojazd może prowadzić. Jeżeli zależy nam na tym, aby umowa uwzględniała dwóch kierowców, koniecznym jest uiszczenie dodatkowej opłaty. Czasami wypożyczalnie samochodowe oferują swoim klientom promocje, które uwzględniają jednego dodatkowego kierowcę w gratisie, w związku z czym warto sprawdzać dostępność takich opcji. Pamiętajmy także o tym, aby zwracać szczególną uwagę na rejon po którym możemy poruszać się wynajętym przez nas samochodem. W niektórych przypadkach wypożyczalnie samochodów wskazują regiony po których poruszanie się nie jest objęte ubezpieczeniem, a wszelkie kolizje, które wystąpią właśnie na wyżej wymienionych nie podlegają ochronie. To samo dotyczy ograniczeń kilometrów. Niektóre wypożyczalnie mają wprowadzone limity, dlatego jeżeli planujemy dużo korzystać z samochodu wybierzmy opcję bez limitów. 

Formalności związane ze zwrotem samochodu

Jeżeli mowa o formalnościach związanych ze zwrotem samochodu do wypożyczalni, tutaj również ważnym jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Po pierwsze zwrot samochodu z pełnym lub pustym bakiem paliwa. Taką opcję zaznacza się już w momencie zawierania umowy, nie mniej jednak liczmy się z tym, że wypożyczalnia pobierze również depozyt na wypadek, gdybyśmy nie wywiązali się z zapisów umowy i nie zwrócili samochodu z pełnym bakiem. Z naszego punktu widzenia, wybranie opcji ze zwrotem samochodu z pełnym bakiem paliwa jest dużo bardziej opłacalne. Wypożyczalnia samochodów z reguły dolicza sobie również pewną kwotę za to, że pojedzie ten samochód zatankować.

Kolejną ważną kwestią jest to, w jakim stanie zwracamy samochód. Jeżeli pojawią się na nim otarcia czy zarysowania, wówczas możemy być pewni, że będziemy zobowiązani za to zapłacić lub pobiorą nam tą kwotę z depozytu zablokowania na naszej karcie kredytowej na czas wynajmu. Jeżeli samochód również będzie bardzo ubrudzony, wówczas może zdarzyć się, że wypożyczalnia samochodów pobierze z depozytu określoną kwotę na wyczyszczenie pojazdu. Dodatkowo płatny jest również zwrot samochodu w innym miejscu niż go wypożyczyliśmy. W związku z powyższym miejmy te kwestie na względzie i starajmy się jeździć ostrożnie oraz zachowywać porządek w samochodzie, jeżeli zależy nam na uniknięciu dodatkowych opłat. 

angielski