Jakie drewno wybrać do budowy dachu opartym na wiązarach dachowych?

Jakie drewno wybrać do budowy dachu opartym na wiązarach dachowych? Samo utworzenie konstrukcji nośnej dachu jest jednym z kilku etapów, który wiąże się z finalizacją budowy domu. Jednakże oprócz wykończenia z zewnątrz wymagane jest dopracowanie tego co w środku. Pod dachówką schowana jest cała konstrukcja domu, którą określa się jako więźbę dachową. To na tym opiera się cała konstrukcja dachu stanowiąca jego podporę, zaś ich głównym elementem są wiązary dachowe. Na nich skupia się zapewnienie stabilności domu i utrzymanie dachu w nienaruszonym stanie. Taka technika jest znana w Europie, a obecnie coraz częściej zwraca się na nią uwagę także i w Polsce.

Czym są konstrukcje dachowe oparte na wiązarach?

Wiązary dachowe jako drewniane wykończenie dachu stosuje się z powodzeniem w innych krajach Unii Europejskiej. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań wiążących z sobą solidność i jakość zastosowanych materiałów (drewno) z ich ogólnodostępnym charakterem, przy zachowaniu niskich kosztów produkcji, co z całą pewnością stanowi niezaprzeczalną zaletę stosowania ich w budownictwie mieszkalnym. Samo pokrycie dachu jest wówczas znacznie łatwiejsze, niż miałoby to miejsce w przypadku wykorzystania metod tradycyjnych. Do ich budowy stosuje się lite drewno najwyższej jakości, które musi posiadać odpowiednie parametry techniczne. Wiązary spaja się przy pomocy płytek wielokolcowych. Przy ich montażu następuje formowanie się kształtu dachu na spadzisty – powstaje konstrukcja dachowa. Całość jest więc lekka, ekologiczna, nie zwiększa nacisku na dom, a przy tym bardzo tania. Wiązary dachowe można pokryć wszystkimi dostępnymi na rynku dachówkami, począwszy od ceramicznych, łupków i gontów papowych po blachę trapezową czy blacho-dachówkę.

Jakiej jakości powinno być drewno?

Jakie drewno wybrać do budowy dachu opartym na wiązarach dachowych?Całość konstrukcji dachu musi być wytrzymała i kluczową sprawą jest rodzaj zastosowanego przy tym drewna. Wiązary dachowe muszą odznaczać się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i fizyczne. Dlatego też warto zastosować drewno z drzew iglastych. Zapewni to znaczną wytrzymałość konstrukcji, czym charakteryzują się właśnie te rodzaje drzew, przy zachowaniu jednocześnie niskiego kosztu ich zakupu. Wiązary dachowe pochodzące z sosny czy świerku są najmniej podatne na uszkodzenia, lecz drzewo świerkowe jest trudniejsze przy impregnacji. Inne gatunki jak np. modrzew pozostaje odporne na działania grzybów, lecz jego cena znacznie przewyższa koszt zakupu wiązarów dachowych ze świerku czy modrzewia. Z drzew o wysokim współczynniku twardości poleca się właśnie modrzew i jodłę, choć oba te gatunku mogą być stosunkowo ciężkie w poddaniu ich obróbce.

Czy wilgotność drewna ma znaczenie?

Wiadome jest, że im mniejsza wilgotność drewna tym jest ono lepszej jakości i bardziej nadaje się do wykorzystania w produkcji więźby dachowej. Ogólnie przyjęte normy dla drewna nie powinny przekraczać dwunastu procent, przy czym jest to przeważnie tylko i wyłącznie umowny wskaźnik wilgotności do drewna. W rzeczywistości często tradycyjne metody suszenia pozostawiają drewno w wilgotności do około czternastu procent.

Wilgotność drewna na pokrycie dachu jest kluczowa, gdyż drewno w momencie suszenia zmienia swój kształt. Powstają w tym czasie odkształcenia, które mają ostateczny wpływ na jego formę, a przy tym zachowanie wysokiej jakości. Im większa wilgotność tym, jakościowo drewno słabsze i mniej odporne na warunki fizyczne. Warto też pamiętać podczas zakupu drewna, by nie nabywać sztuk, które w przyszłości mają się osuszyć. Świeże pnie drewna nawet po odczekaniu roku czasu, mogą nie wyschnąć całkowicie, a ich pierwotna wilgotność w tym czasie może spaść do około 20%. Zastosowanie takiego drewna w konstrukcji dachu jest błędem.

Jaki impregnat wybrać do drewna dachowego?

Odpowiednie zaimpregnowanie drewna jest wymagane także w przypadku konstrukcji, jaką jest stosowanie wiązarów dachowych. Dzięki temu drewno na dłużej zachowuje swoje kolory i pozostaje chronione przed szkodnikami. Impregnacja drewna przyda się także na wypadek zapewnienie bezpieczeństwa przed niechcianym pożarem. Tarcicę drewna w takiej sytuacji należy opłukać nieznacznie płynem biodegradacyjnym i dodatkowo płynem przeciwpożarowym. Kluczowe jest, by wykorzystane do wiązarów dachowych drewno zanurzać w pojemnikach z impregnatem zamiast standardowego nanoszenia płynu na powierzchnię. Wykorzystuje się do tego tzw. metodą zanurzeniową. Całość procesu powinna trwać co najmniej kilka godzin. Alternatywą jest zastosowanie metody ciśnieniowej, gdy pod dużym ciśnieniem opłukuje się drewno impregnatem w znacznie podwyższonej temperaturze. Należy także pamiętać o tym, by impregnat zastosować wyłącznie na gotowe już po przycięciu wiązary dachowe.

Produkcja oraz certyfikat

Wysokiej jakości drewno wykorzystane w budowie dachów powinno posiadać stosowny certyfikat. Jest to podstawa prawna, która gwarantuje kupującemu otrzymanie wysokiej jakości produktu. To także informacja na temat samej produkcji i tego, jakiej obróbce drewno było poddawane i jakie są jego aktualne właściwości. To także podstawa dla kupującego, by w razie otrzymania wadliwego drewna móc je zwrócić na zasadzie reklamacji.

angielski