Kim jest adwokat?

Czasami zdarza nam się skorzystać z usług prawnika lub adwokata. Kim jest adwokat? Gdzie znaleźć dobrego adwokata? Czym zajmuje się adwokat? Jeśli musimy załatwić daną sprawę i szukamy takiej osoby warto przyjrzeć się opinią na różnych portalach, popytać wśród znajomych aby wziąć kogoś z polecenia. Wtedy będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Kim jest adwokat?

No właśnie, wiele osób zastanawia się kim jest adwokat? Można powiedzieć, że to osoba, która ukończyła studia prawnicze i zdała egzamin państwowy. Oczywiście nie tak prosto zostać prawnikiem lub adwokatem. Aby móc dobrze wykonywać ten zawód potrzebne jest doświadczenie. Dlatego wielu młodych adwokatów po studiach zatrudniają się w kancelariach adwokackich, gdzie odbywają tak zwany staż i zdobywają dzięki temu doświadczenie. Adwokat posiada bardzo szeroki zakres uprawnień ze wszystkich prawników. Dlatego może on brać udział w każdej sprawie w sądach w każdej instancji. Nie wystarczy skończyć studiów i uzyskać tytułu magistra prawa. Tutaj droga jest znacznie trudniejsza. Adwokat tak naprawdę ma bardzo ważne zadanie. Musi odpowiadać za dobro klienta, który zwraca się do niego o pomoc. Nauka tego zawodu to nie tylko zdobywanie wiedzy. Liczą się też umiejętności i doświadczenie. Trzeba też być człowiekiem opanowanym, zrównoważonym, który broni swoich spraw i racji z przekonaniem.

Adwokat a radca prawny?

Adwokat i radca prawny, czy są jakieś różnice? Radca prawny to inaczej mówiąc prawnik, który ukończył aplikację i został wpisany na listę radców prawnych, którą prowadzi Okręgowa Izba Radców Prawnych. Radca prawny może występować przed sądem. Jego zadaniem jest reprezentowanie swoich klientów we wszystkich sprawach oprócz spraw karnych. Prawnik, a adwokat czy to też różnica? Prawnik to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskała tytuł magistra prawa. Może on także doradzać ludziom. Osoba, która kończy studia może iść dalej na aplikację adwokacką i wtedy uzyskuje prawo do wykonania zawodu prawnika, radcy prawnego, komornika oraz prokuratora. Zawód radcy, prawnika i adwokata są do siebie bardzo zbliżone. Różnią się tylko zakresem kompetencji, które odgrywają dużą rolę przed sądami. Chcąc udać się do adwokata warto sprawdzić jaki będzie koszt porady, ponieważ to jest uzależnione od rodzaju sprawy.

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Wielu z nas nie zna się na przepisach i procedurach prawa. Czasami jesteśmy uzależnieni od decyzji innych osób. Warto skorzystać z usług osób, które mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę. Jeśli mamy problemy z prawem albo potrzebujemy pomocy prawnej warto zwrócić się do doświadczonego adwokata. Mamy na rynku wielu adwokatów, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach. Szukając specjalisty musimy wziąć to pod uwagę. Adwokat powinien kierować się pewnymi cechami .Jakie cechy powinien posiadać dobry adwokat? Przede wszystkim musi być zaangażowany w sprawę. Musi mieć odpowiednie podejście do klienta. Powinien wytłumaczyć klientowi na czym polega problem, jak poradzi sobie on ze sprawą i jaki może być efekt końcowy. Adwokat powinien być rzeczowy, ale i szczery.  Powinien wykazywać się też empatią. Jest to bardzo ważne, ponieważ może tym przyciągnąć klientów. Wybierając adwokata warto zwrócić uwagę na cenę jaką nam zaproponuje za swoją usługę. Jeśli potrzebujemy tylko porady prawnej cena będzie niska, ale jeśli chodzi o ważną i skomplikowaną sprawę to musimy spodziewać się dość wysokiej ceny.

Wiadomo, że nie ma ludzi idealnych, ale warto znaleźć takiego adwokata, który poświęci nam czas i z którym się dogadamy. Możemy przeszukać fora internetowe, social media, zapytać znajomych. Przede wszystkim umówmy się na spotkanie z adwokatem. Przedstawmy mu swoją sprawę i ocenimy czy warto  skorzystać z jego usług czy szukać dalej. Będziemy mieć już jakieś rozeznanie. Pierwsze wrażenie też jest bardzo ważne. Jest to w końcu człowiek, któremu powierzamy swoje sprawy. Nasz prawnik to osoba do której powinniśmy mieć zaufanie. Jest to nasza prawa ręka, ponieważ to ona się zna na przepisach i nas reprezentuje. Ważne jest, żeby przy podpisaniu umowy ustalić z prawnikiem jego honorarium. Szukajmy uważnie i rozmawiajmy z ludźmi. Być może z polecenia nam będzie łatwiej znaleźć adwokata.

Zobacz również:

Ile kosztuje usługa adwokacka?

Pomoc specjalisty niestety kosztuje i to czasem nie mało. W wielu sytuacjach pomoc adwokata jest wręcz nieoceniona, ale też kosztowna. Nie ma jednego takiego samego cennika za porady prawne. Wpływ na cenę ma kilka istotnych czynników. Zależy to od stopnia skomplikowania sprawy. Jeśli jest bardziej zawiła tym cena będzie większa. Zależy też jakiej dziedziny prawa dotyczy sprawa. Inaczej będą wyglądać koszty przy sprawach karnych, a  inaczej  przy cywilnych. Cennik usług też uzależniony jest od lokalizacji. W większych miastach porady mogą kosztować więcej. Duże znaczenie ma też renoma adwokata i jego doświadczenie. A czy istnieją darmowe porady? Tak są takie porady u nas w kraju. Mogą z nich skorzystać kobiety w ciąży, kombatanci i weterani, osoby po 65 roku życia i te które nie ukończyły 26 lat. Także skorzystać z takich porad mogą osoby, które korzystają z opieki społecznej i te które posiadają kartę dużej rodziny. Inne osoby jeśli chcą zasięgnąć porady muszą niestety pomocy szukać w prywatnych kancelariach.

angielski