Laserowa korekcja wzroku – kto może z niej skorzystać?

Laserowa korekcja wzroku – kto może z niej skorzystać? Chyba każda osoba nosząca okulary marzyła choć przez chwilę, by je zdjąć i nigdy więcej nie założyć. Możliwość pozbycia się okularów czy soczewek kontaktowych na zawsze to kusząca perspektywa. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na skorzystanie z laserowej korekcji wzroku, nawet pomimo tego, że nadal jest to zabieg, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Komfort i wygoda po udanym zabiegu są jednak bardzo zachęcające.

Aby sprecyzować kto może skorzystać z tej innowacyjnej metody leczenia wzroku warto omówić warunki dopuszczające i przeciwwskazania. Warto na początku zaznaczyć, że decyzję o kwalifikacji do tego zabiegu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu badań. Wyniki badań nie tylko decydują o dopuszczeniu bądź nie, ale również o tym jakie metody będą najodpowiedniejsze. Przede wszystkim ważny jest parametr wiekowy. Dolna granica wieku do 21 lat, natomiast górna to 55. W tym przedziale wiekowym oczy już nie rosną, a wady się stabilizują. Laserowa korekta wzroku może pomóc w zwalczeniu krótkowzroczności i dalekowzroczności nawet w połączeniu z astygmatyzmem.

Co dyskwalifikuje pacjenta z laserowej korekty wzroku?

Przede wszystkim sytuacja, gdy wada wzroku jest niestabilna i następuje progresja. Czynnikiem, którym można wywnioskować z wyżej wymienionych informacji jest wiek. Z miejsca zdyskwalifikowane są osoby do 21 roku życia, a także te, które ukończyły 55 lat.

Czynnikiem dyskwalifikującym mogą być inne choroby oczu jak na przykład jaskra, zaćma czy odwarstwienie siatkówki. Zabieg ten nie jest możliwy również w przypadku aktywnych stanów zapalnych lub zakażenia wirusowego. Złą wiadomość mamy również dla osób z chorobami serca, zwłaszcza dla tych, które mają wszczepiony rozrusznik. Często lekarze sugerują kobietom planującym potomstwo, aby odłożyły decyzję o tym zabiegu przynajmniej do czasu, aż nie urodzą dzieci. Schorzeń dyskwalifikujących pacjenta z podjęcia laserowej korekcji wzroku jest znacznie więcej – wszystkie można znaleźć u lekarzy specjalistów.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Sama operacja laserowej korekty wzroku nie trwa długo. Całość to kilkadziesiąt sekund. Sam proces przygotowania oczu, a także późniejsza opieka nad pacjentem wymagają czasu. Przed zabiegiem należy unieruchomić oko, a także je znieczulić. Po wszystkim ważny jest odpoczynek i unikanie wzmożonego wysiłku.

Laserowa korekcja wzroku – kto może z niej skorzystać?Laserowa korekta wzroku polega na odcięciu kawałka rogówki. Wówczas tworzy się tak zwana „klapka”, którą można odchylić i skorygować wadę w zależności od jej rodzaju. Chodzi głównie o zmianę kształtu rogówki. Po wszystkim „klapkę” się zamyka i tkanki zrastają się w sposób naturalny. Po udanej operacji pierwsza kontrola operowanych oczu odbywa się już po około godzinie, a następna nazajutrz. Choć nowatorskie metody przeprowadzania laserowej korekty wzroku pozwalają na powrót do zajęć lub pracy już dzień po zabiegu lekarze są zgodni co do tego, że pacjent musi wypocząć przynajmniej tydzień nie nadwyrężając wzroku. Po operacji należy wziąć również urlop od komputera i telewizora, a także od wysiłku fizycznego.

Przy okazji każdego zabiegu medycznego czy operacji warto wspomnieć o ryzyku, choć tak naprawdę podczas korzystania z laserowej korekcji wzroku jest ono znikome. Ważne jest, by pacjent był świadomy i dobrze poinformowany o mogących się zdarzyć następstwach. Dobra wiadomość jest taka, że nikt nie stracił wzroku po dokonaniu zabiegu laserowej korekty wzroku. Pierwszym ryzykiem jest możliwość niewystarczającej korekcji lub nadkorekcji. W pierwszym wypadku wada może nie być wyeliminowana do zera, a w drugim może być tak, że z plusów zrobią się minusy. W tych wypadkach na szczęście można przeprowadzić operację jeszcze raz, ale dopiero po ustabilizowaniu się “nowej” wady wzroku.

Niektórzy pacjenci skarżą się na suchość oczu, która w swoim maksymalnym stopniu może zmuszać do stałego przyjmowania kropli nawilżających. W innych przypadkach może występować efekt halo, na skutek którego widzimy wokół źródeł światła “aureolę”. Kolejne przykłady ryzyka po zabiegu korekcji laserowej wzroku to nieostre widzenie, podwójne widzenie czy nawet odklejenie się siatkówki oka. Powikłania lub niepożądane skutki mogą być chwilowe lub trwać nawet kilka miesięcy. Po ustabilizowaniu się sytuacji z oczami możliwe jest ponowne leczenie oczu.

Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do laserowej korekty wady wzroku należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami i możliwymi zagrożeniami. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza i zadanie jak największej liczby pytań o sam zabieg i wiążące się z nim możliwości oraz zagrożenia.

angielski