Mieszkania nad morzem

Rynek mieszkaniowy jest obecnie w Polsce rozgrzany do czerwoności. Ilość rozpoczętych budów oraz przeprowadzonych transakcji przyprawia o zawrót głowy nawet rynkowych analityków. Duża część ekspertów wieszczy ciągły wzrost cen zarówno gruntów jak i samych nieruchomości. Czy jest to dobry czas na zakup mieszkania nad morzem? w jakiej lokalizacji? Postaramy się odpowiedzieć na tego typu pytania w poniższym artykule.

Z czego wynika mieszkaniowy boom

Czynników jakie mają wpływ na aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym jest co najmniej kilka. Po pierwsze duża część osób dysponująca kapitałem gotówkowym postanowiła w niepewnym czasie pandemii go upłynnić. Jedną z popularniejszych form lokowania kapitału stały się nieruchomości. Głównie są to zakupy inwestycyjne jednak przyczyniają się one w bezpośredni sposób na sytuację panującą na całym rynku.

Mieszkania nad morzemKolejną kwestią jest niesamowity popyt na rynku mieszkaniowym. Jest to spowodowane przede wszystkim następującą obecnie wymianą pokoleniowe, jak również zwiększającą się imigracją do naszego kraju. Wszystko to sprawia, że przez najbliższy okres czasu popyt na zakup nieruchomości zarówno tych pod inwestycję jak na użytek własny nie powinien spadać.

Innym istotnym czynnikiem są rekordowo niskie stopy procentowe, co zwiększa dla wielu osób dostępność kredytową jak i jego przyszłą obsługę. Powinniśmy jednak pamiętać, że z czasem stopy procentowe mogą być podniesione co będzie miało bezpośredni wpływ na wielkość miesięcznej raty kredytu. Dobrze jest dlatego zadbać o odpowiednio spory wkład własny na zakup nieruchomości. Pozwoli to nam zmniejszyć miesięczną ratę kredytową, jak również w dłuższej perspektywie obsługę zobowiązania.

Dodatkowo w Polsce jest obecnie realizowanych najwięcej inwestycji mieszkaniowych w historii. Duża część z nich wyprzedaje się już na etapie tak zwanej “dziury w ziemi”, co dodatkowo napędza popyt konsumentów na rynku mieszkaniowym.

Mieszkanie jako forma inwestycji

Dla wielu osób lokowanie kapitału w nieruchomości jest formą inwestycji. Wynika to z faktu, że wynajem lokalu może przynieść nam pożądaną stopę zwrotu w skali całego roku. Prym w tego typu transakcjach wiodą głównie duże ośrodki miejskie, które z reguły dysponują rozbudowaną bazą kulturalną i oświatową (w szczególności uczelnie wyższe).

Chcąc zdecydować się na kupno mieszkania pod wynajem warto jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze jaka będzie grupa docelowa naszych klientów? Czy będą to studenci? młode małżeństwa czy seniorzy? Każda z tych grup charakteryzuje się określonymi plusami i minusami. Do nas należeć będzie wybór grupy docelowej, oraz określenie potencjalnego procentu stopy zwrotu z inwestycji.

Następną szalenie istotną sprawą jest dobór odpowiedniej lokalizacji. Każde dzielnice miast posiadają swoje mocne jak i słabe strony, dlatego dobrze jest przed kupnem nieruchomości zapoznać się co nieco z topografią interesującego nas miasta. Optymalny rozwiązaniem jest bycie przez dłuższy okres czasu jego mieszkańcem, co pozwoli nam na poczynienie wielu obserwacji. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ciągi komunikacyjne, bliskość infrastruktury oświatowej czy handlowej.

Zobacz również:

Gdzie kupić mieszkanie?

Nasze poszukiwania powinniśmy rozpocząć od popularnych wyszukiwarek internetowych, które przedstawiają oferty sprzedaży mieszkań z całego kraju. My jednak skupimy się na mieszkaniach nad morzem.

Polskie wybrzeże od wielu lat przyciąga zarówno wielu turystów jak i nowych mieszkańców, a nadmorskie miasta rozwijają się w zawrotnym tempie. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ mieszkania nad morzem cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. W przypadku dużych ośrodków miejskich takich jak Trójmiasto czy Szczecin przez większą część roku mogą one być wynajmowanie studiującym tam osobom. Natomiast w okresie letnim stanowić mogą bazę noclegową dla odwiedzających nadmorskie kurorty turystów. Dzięki takiemu rozwiązaniu potencjalny inwestor jest w stanie zmaksymalizować stopę zwrotu z inwestycji, która w przypadku mieszkań nad morzem może oscylować w granicach 8-10 % w skali roku.

Istnieje duża szansa że inwestycja w mieszkania nad morzem z czasem stanie się głównym źródłem naszego utrzymania. Może to być również doskonały pomysł na dochodowy biznes, oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku gdy dysponujemy odpowiedniej wielkości kapitałem. Skupując kolejne nieruchomości będziemy jedynie pomnażali miesięczny dochód, co z czasem uruchomi kolejne inwestycje i przyczyni się do większego zysku.

Niesłabnący od lat popyt na nadmorskie nieruchomości sprawi że ulokujemy nadwyżki gotówki w aktywo, które z czasem będzie rosło na wartości. Z roku na roku bowiem ceny mieszkań nad morzem rosną. W przypadku gdy nie będziemy chcieli czerpać comiesięcznych zysków z najmu, będziemy mogli pozbyć się nieruchomości uzyskując przy tym satysfakcjonujący zysk.

Mieszkania nad morzem mogą się okazać z czasem prawdziwym strzałem w dziesiątkę i rewelacyjną decyzją biznesową. Nie zwlekajmy więc i weźmy sprawy w swoje ręce !