Montaż instalacji fotowoltaicznych

Inwestowanie we własne panele fotowoltaiczne zaczyna się robić bardzo opłacalne. Montaż instalacji fotowoltaicznych nie jest obecnie czymś nowatorskim. Jednak jeszcze do niedawna, panele fotowoltaiczne były montowane tylko przez osoby najbardziej majętne, w przypadku których montaż instalacji fotowoltaicznych był najmniej ryzykowny, w przypadku złej oceny inwestycji lub przez osoby nastawione proekologicznie, ponieważ w ich przypadku, jeżeli panele fotowoltaiczne się nie zwracały, to przynajmniej mieli oni poczucie, że mają swój wkład w ochronę planety.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku paneli fotowoltaicznych?

Obecnie w Polsce mamy około 250 000 instalacji fotowoltaicznych, które zostały założone przez inwestorów indywidualnych. Liczba ta została osiągnięta w niecałe 2 lata i obecnie rośnie bardzo szybko. Wpływ ma na to bardzo wiele czynników, począwszy od zmniejszających się kosztów montażu paneli fotowoltaicznych, na dotacjach rządowych oraz unijnych skończywszy. Nie bez wpływu na tę sytuację jest również fakt, że w przeciągu ostatnich dwóch lat, w Polsce poczyniono szereg regulacji prawnych, które montaż instalacji fotowoltaicznych ułatwiają i sprawiają, że są one opłacalne.

Co sprawiło, że panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Montaż instalacji fotowoltaicznychJeszcze 2 lata temu, w Polsce istniało wiele archaicznych przepisów, które zabraniały osobom indywidualnym, niebędącymi podmiotami gospodarczymi, produkcją energii. Obecnie możemy bardzo łatwo zbudować własną siłownię fotowoltaiczną i podłączyć ją do sieci. Spółki energetyczne, nie mają prawa odmówić nam podłączenia naszej instalacji do ogólnej sieci energetycznej. Co więcej, nasze panele w namacalny sposób przyczyniają się do zmniejszenia wydatków, jakie ponosimy na energię elektryczną. 90% instalacji w Polsce, są to instalacje typu „In grid”, czyli instalację podłączone do sieci ogólnej. Dzięki temu omijamy konieczności instalowania w naszym gospodarstwie domowym kosztownych baterii, które miałyby za zadanie magazynować nadwyżki energii. Ponieważ to z nadwyżek przeważnie czerpie się prąd, potrzebny w naszym gospodarstwie domowym. Panele fotowoltaiczne na bieżąco nie są w stanie zaspokoić energochłonnych gospodarstw domowych. Bardzo ważny w tym przypadku ma również aspekt tego, w jaki sposób rozliczamy się z elektrownią.

Prosumenci, czyli producenci i odbiorcy energii elektrycznej

Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym zainstalujemy panele fotowoltaiczne, wówczas w systemie „In grid” produkujemy energię elektryczną, którą na bieżąco oddajemy do sieci elektrycznej. Z sieci elektrycznej prąd pobieramy wtedy, kiedy jest nam potrzebny. Mamy wówczas w domu zamontowane dwa liczniki. Jeden licznik nalicza nam ilość energii, jaką z sieci pobierzemy. Potem jest drugi, który naliczana nam ile energii do sieci oddajemy. W skali roku możemy za darmo z sieci energetycznej pobrać 80% energii, jaką do niej oddaliśmy. Jeżeli montaż instalacji fotowoltaicznych jest poprzedzony dobrymi analizami zużycia prądu, wówczas nasze rachunki mogą stopnieć niemal do zera, w porównaniu z tradycyjnym gospodarstwem domowym, które instalacji fotowoltaicznej nie posiada.

Sprawdź także:

Jakie panele fotowoltaiczne montować?

Montaż instalacji fotowoltaicznych to oczywiście nie wszystko. Zanim w ogóle zamontujemy panele, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jakie te panele powinny być, ponieważ rodzajów na rynku jest wiele, a wyróżniamy przede wszystkim dwa główne typy. Są to panele fotowoltaiczne, które mają ogniwa monokrystaliczne oraz panele fotowoltaiczne, które mają ogniwa polikrystaliczne. Różnią się one między sobą oczywiście ceną oraz wydajnością, z jaką są w stanie przerobić energię świetlną na prąd elektryczny. To czy opłaca nam się zainstalować droższe i bardziej wydajne panele monokrystaliczne, zależy między innymi od tego, jak dużą mamy powierzchnię dachu, ponieważ to na dachu najczęściej instalujemy panele, oraz jak dużo energii będziemy zużywać. Bardzo często okazuje się, że jeżeli mielibyśmy na naszym dachu zainstalować panele polikrystaliczne, wówczas ilość energii generowana przez panele nie byłaby wystarczająca, przez co inwestycja spłacała by się o wiele dłużej i byłaby mniej opłacalna. Oprócz samego rodzaju paneli powinniśmy również zastanowić się nad wieloma innymi czynnikami. Najbardziej komfortową sytuację mają osoby, które dopiero co planują budowę domu. Wówczas sam dom, jak i jego dach, może być zbudowany i postawiony w taki sposób i w takim ułożeniu pod względem najkorzystniejszego padania promieni słonecznych, aby energia świetlna była wykorzystywana jak najlepiej. Dzięki temu możemy paneli dać na dachu po prostu mniej i uzyskać taki sam efekt, jak przy mniej wydajnych siłowniach słonecznych, które na przykład trzeba budować już na domach, które są wybudowane i podczas budowy których, tego typu czynników się nie uwzględniało. Jeżeli chcemy, aby nasza siłownia fotowoltaiczna była wydajna i aby koszt instalacji nie był przeszacowany, najlepiej jest skontaktować się z profesjonalną firmą, która oferuje tego typu analizy.