Na czym polega ozonowanie mieszkań?

Na czym polega ozonowanie mieszkań? Ozonowanie mieszkań ma wiele zastosowań. Przede wszystkim skutecznie dezynfekuje pomieszczenia, niweluje nieprzyjemny zapach, a także niszczy grzyby, pleśń i inne drobnoustroje. Ozon, używany w tym procesie, to cząsteczka tlenu, złożona z trzech atomów (O₃). Trzeci z nich potrafi odłączyć się i wejść w reakcje z innymi związkami. Ze względu na swoją reaktywność jest bardzo skuteczny. 

Co daje ozonowanie?

Przede wszystkim neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ponieważ ozon ma zdolność rozbijania cząsteczek substancji, które odpowiadają za nieprzyjemne wonie. Wykorzystywane jest w zwalczaniu zapachu papierosów  po remontach, zalaniach czy pożarach. Zabieg niszczy również drobnoustroje, ponieważ zachowując się jak powietrze, dociera do tych samych miejsc. Wypełnia szczeliny, zakamarki i inne trudno dostępne miejsca. Dlatego przeprowadzany jest w szpitalach czy obiektach użyteczności publicznej. Ozon radzi sobie również skutecznie z eliminacją roztoczy. Może również eliminować pchły, mrówki czy karaluchy.

Jak przebiega ozonowanie mieszkania?

Na czym polega ozonowanie mieszkań?Ozon jako silny przeciwutleniacz zabija nie tylko szkodliwe substancje, ale również neutralne, a także pożyteczne. W potocznym języku zjawisko ozonowania zastępuje się słowem starzenie, dlatego przed zabiegiem należy zabezpieczyć wszystkie meble, których nie chcemy poddawać działaniu ozonu. Aby zabieg przyniósł oczekiwany skutek, należy dopasować odpowiednie stężenie ozonu, które powinno utrzymywać się przez pewien czas. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niszczy on wszystkie organizmy żywe. Bezpieczny poziom dla ludzi wynosi 0,1 ppm, ale skuteczna dezynfekcja wymaga użycia stężenia na poziomie 2-5 ppm. Natomiast objawy ostrego zatrucia występują na poziomie 0,8 ppm. Aby chronić swoje życie i zdrowie, nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym działa generator. Nie powinny tam też znajdować się zwierzęta ani rośliny. Osoba, która zajmuje się ozonowaniem powinna natomiast wykonywać cały zabieg w specjalnym stroju ochronnym oraz masce zabezpieczające drogi oddechowe. Jej obowiązkiem jest również udzielić informacji o zagrożeniu osobom decydującym się na ozonowanie.

Jakie są etapy ozonowania?

Pierwszym etapem ozonowania jest uszczelnienie pomieszczenia. Ozon należy do gazów trującym, a jego stan skupienia pozwala na swobodne przemieszczanie. W związku z tym konieczne jest precyzyjne zabezpieczenie pomieszczeń, by uniknąć przenikania gazu między pokojami, a także by zapewnić wysoki jego poziom w ozonowanym pomieszczeniu. Specjalista zakrywa wszystkie otwory i szparki, by uniknąć cyrkulacji powietrza. Drugim krokiem jest uruchomienie generatora. W urządzeniu pod wpływem działania sztucznego promieniowania UV oraz wyładowań elektrycznych grupa cząsteczek tlenu ulega rozpadowi na pojedyncze atomy, które dołączają się do istniejących już par, dając tym samym początek cząsteczce ozonu, która jest cięższa od powietrza. W związku z tym ważne jest, by ustawić generator wyżej, aby opadający ozon, w krótszym czasie wypełnił pokój.

Jak często powtarzać ozonowanie mieszkania? 

Częstotliwość ozonowania jest bardzo indywidualna. W przypadku usuwania nieprzyjemnego zapachu farb po remoncie, wystarczająca jest jedna sesja. Natomiast niwelowanie skutków pożaru wymaga nawet kilku zabiegów ozonowania. Po środku tej hierarchii znajduje się dym papierosowy, którego usunięcie wymaga od jednej do dwóch sesji. Jeśli mieszkanie należy do osoby uzależnionej od nikotyny, zabieg należy regularnie powtarzać, by neutralizować zapach.

Czy ozonowanie naprawdę jest skuteczne?

Specjaliści wskazują, że ozonowanie jest efektywne, ale przy zachowaniu kilku warunków. Pierwszym z nich jest odpowiednio wysokie stężenie ozonu utrzymywane przez pewien czas. Drugim są oczekiwania, które mają charakter bardzo indywidualny. W przypadku dezodoryzacji, czyli niwelowania zapachów, należy zacząć od wskazania źródła  problemu. Oznacza to, że jeśli przyczyną nieprzyjemnej woni jest wilgotna ściana, to ozon usuwa przykry zapach i drobnoustroje, ale nie wpłynie na jej osuszenie i zatrzymanie procesu zawilgocenia. Wtedy trzeba podjąć również inne działania. Podobnie w przypadku zwierząt, które również mogą być źródłem przykrej woni. Należy ustalić jej przyczynę i w jakiś sposób rozwiązać problem. Tylko poznanie przyczyny, długotrwale rozwiązuje nieprzyjemny zapach. Ozonowanie działa zatem tylko doraźnie. Jeśli zaś chodzi o skuteczność zabiegu w przypadku dezynfekcji, to okazuje się, że usuwa ona drobnoustroje w 99%. Nie można jednak oczekiwać, że ozonowanie działa prewencyjnie, niszczy tylko znajdujące się w pomieszczeniu grzyby i pleśnie, ale nie chroni przed ich ponownym namnażaniem. To pokazuje, że ozonowanie jest zwykle częścią bardziej złożonego problemu, a jego skuteczność wynika z tego, czy zwalcza tylko skutki zjawisk (wilgoć po zalanym mieszkaniu, zapach spalenizny po pożarze) czy wykorzystywane jest jako działanie objawowe (usuwanie dymu papierosowego w domu palacza, niwelowanie wilgoci i grzybów ze ściany w nieocieplonym budynku).