Na jakie wynagrodzenie może liczyć doświadczony lakiernik samochodowy?

O tym ile zarabia lakiernik samochodowy Bielsko-Biała krążą legendy. Wiele osób postrzega ten zawód jako bardzo dochodowy, z szerokimi perspektywami na przyszłość. I rzeczywiście zarobki w tej branży przekraczają średnią krajową, a dobry lakiernik ma w kalendarzu zapisane zlecenia na wiele tygodni do przodu. Jednak należy pamiętać, że jest to ciężka, fizyczna praca, w której liczą się również zdolności manualne i ponadprzeciętne poczucie estetyki. Przyjrzyjmy się bliżej tej profesji. Na jakie wynagrodzenie może liczyć doświadczony lakiernik samochodowy? Czy warto kształcić się w tym kierunku i zostać lakiernikiem Bielsko-Biała?

Dlaczego brakuje dobrych lakierników Bielsko-Biała ?

Każdemu z nas zdarzyło się, pewnie nie raz, nieumyślne zadrapanie czy zarysowanie karoserii samochodu. Niektórzy zaliczyli poważniejsze zderzenia czy stłuczki, po których auto wymagało specjalistycznych napraw i dodatkowo wizyty u blacharza-lakiernika Bielsko Biała. I tutaj często pojawia się problem, ponieważ o ile znalezienie mechanika nie stanowi większego problemu, to do dobrego lakiernika ustawiają się zazwyczaj długie kolejki. Jest to w głównej mierze wynik zaniedbań związanych z kształceniem specjalistów w tym fachu. Dopiero od kilku lat sytuacja ulega poprawie, zwiększa się ilość szkół, które proponują kształcenie w tym kierunku. Również z roku na rok rośnie liczba młodych ludzi, którzy widzą w tym zawodzie szansę dla siebie i chcieliby w przyszłości zostać lakiernikami lub blacharzami Bielsko-Biała.

Jak wygląda ścieżka kariery w lakiernictwie samochodowym Bielsko-Biała ?

Pierwszy etapem jest ukończenie szkoły o profilu lakierniczym. Zazwyczaj już w trakcie nauki szkolnej uczniowie mają obowiązek uczestniczenia w praktykach zawodowych, gdzie nabywają pierwsze doświadczenia. Po ukończeniu szkoły najczęściej bez problemu znajdują zatrudnienie w zakładzie blacharsko lakierniczym Bielsko-Biała, gdzie przechodzą dalsze etapy doskonalenia swoich umiejętności, stopniowo awansując. Zazwyczaj trwa to kilka lat i w tym czasie młodzi adepci zawodu zdają egzaminy na czeladnika, a w późniejszym terminie na mistrza.

Czy każdy może zostać lakiernikiem?

Jest to zawód jak każdy inny. Znajdziemy tutaj mistrzów z najwyższej półki, jak również solidnych rzemieślników, którzy sumiennie wykonują swoją pracę. Bardzo ważne są także umiejętności manualne, wyczucie kolorów i zmysł estetyczny. Dzięki nim dużo łatwiej osiągnąć imponujące wyniki w tym zawodzie. Z pewnością przyda się również pasja do pracy, bo bez tego trudno o codzienne zaangażowanie.

Bardzo ważnym elementem pracy lakiernika są również szkolenia. Ten rynek cały czas się rozrasta. Co kilka lat zmieniają się materiały lakiernicze, rodzaje rozpuszczalników, narzędzia czy techniki produkcji samochodów. Dobry lakiernik musi cały czas trzymać rękę na pulsie, ponieważ bez tego łatwo można wypaść z rynku.

Lakierowanie auta Bielsko-Biała. Plusy i minusy pracy w zawodzie

Na jakie wynagrodzenie może liczyć doświadczony lakiernik samochodowy ?Praca lakiernika to często wiele godzin w niewygodnej i nienaturalnej dla ludzkiego organizmu pozycji. Jednak, jak zaznaczają doświadczeni pracownicy, to praca, która dostarcza również wiele satysfakcji. Przywrócenie samochodu do właściwego wyglądu, który prawie niczym nie różni się od oryginału i pochwały od zadowolonych klientów, to bardzo przyjemne, podbudowujące uczucie.

Praca przy lakierowaniu samochodów to również zagrożenia. Najczęściej jest ona wykonywana w oparach różnych substancji chemicznych wydzielających się podczas procesu oprysku lakierniczego. Jest to szczególnie niebezpieczne dla skóry i dróg oddechowych. Dlatego niezwykle istotne jest stosowanie odpowiednich środków ochronnych, które minimalizują potencjalne zagrożenia. Inną ważną kwestią jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas prac prowadzonych w komorach lakierniczych. Brak rozsądku i nieprzestrzeganie przepisów mogą stanowić w tym przypadku zagrożenie dla życia lakiernika.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć lakiernik?

Trudno tutaj podać jakieś konkretne kwoty, ponieważ w dużej mierze uzależnione jest to od doświadczenia i umiejętności każdego pracownika Dodatkowo, ważnym aspektem jest też to, w jakim warsztacie pracuje lakiernik. Inne wynagrodzenia są w zakładach, które proponują kompleksowe naprawy blacharsko lakiernicze Bielsko-Biała, a inne w warsztatach typowo lakierniczych. Stawki zazwyczaj różnią się także w zależności od regionu. Dla przykładu początkujący lakiernik zarabia około 2000 zł i ta wartość sukcesywnie rośnie wraz z doświadczeniem i umiejętnościami. Starszy pracownik lakierni, z wieloletnim doświadczeniem zarabia zazwyczaj ponad 5000 zł netto.

Warto jeszcze wspomnieć o specjalizacjach w ramach zawodu lakiernika. Niektóre warsztaty blacharsko lakiernicze Bielsko-Biała prowadzą naprawy starych, zabytkowych samochodów. Renowacja starych aut Bielsko-Biała wymaga od pracowników znacznie szerszych umiejętności niż te, które wystarczają do przeprowadzenia usługi na zwykłych samochodach. Do fachowców najwyższej klasy, którzy specjalizują się w renowacji pojazdów zabytkowych Bielsko-Biała, zjeżdżają klienci z całego kraju. A to oznacza odpowiednio wysokie zarobki.