Najlepsze procesory do komputerów dla graczy

Najlepsze procesory do komputerów dla graczy, czyli CPU, to jeden z najważniejszych elementów, na które powinien zwrócić uwagę klient przy wyborze komputera do gier. Dzięki odpowiedniej jakości procesora gry będą chodzić płynnie i możliwości komputera zwiększą się. Na rynku dostępnych jest wiele modeli procesorów, z których użytkownicy komputerów mogą wybierać, kierując się budżetem, ilością rdzeni, czy kompatybilnością z resztą podzespołów. Nie każdy bowiem procesor będzie odpowiedni do każdej płyty głównej – niektóre płyty główne nie posiadają gniazd do konkretnych modeli procesorów, warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.

Oprócz tego, aby cały system działał sprawnie, czyli zarówno sam komputer, jak i zewnętrzne podzespoły, takie jak monitor, powinny być na podobnym poziomie jakości. Jest tak, ponieważ każdy podzespół spełnia inne funkcje, zatem nawet zakup najdroższego procesora nie zwiększy możliwości karty graficznej, płyty głównej czy monitora. Poleca się, aby, zgodnie z dostępnym budżetem, rozsądnie wypośrodkować jakość poszczególnych elementów. Zainwestowanie w jeden element o wyjątkowo wysokim standardzie może powodować, że klient straci część możliwości tej części przez to, że reszta elementów nie da rady ich odtworzyć w pełni.

Ile rdzeni musi mieć procesor do komputera do gier?

Przyjmuje się, że procesor do komputer do gier powinien mieć co najmniej 4 rdzenie. Rdzenie w procesorze zajmują się wszelkimi operacjami obliczeniowymi. Wydajność procesora i jego możliwości zależą także od tego ile wątków obsługuje procesor. Im więcej wątków jednocześnie jest w stanie obsługiwać, tym więcej zadań w jednym procesie jest w stanie wykonać. Ilość rdzeni nie odpowiada analogicznie ilości wątków, dlatego należy sprawdzić, oprócz ilości rdzeni, właśnie ilość obsługiwanych wątków dla każdego procesora. Dla procesorów 2-rdzeniowych ilość wątków może wynosić 2 lub 4, zaś dla 4-rdzeniowych może być to 4 lub 8 i tak dalej. Na rynku dostępne są także procesory 6-, 8- czy 10-rdzeniowe (i więcej) jednak są one zdecydowanie droższe i są polecane już raczej tylko dla profesjonalistów. Graczom, którym zależy na obsługiwaniu nowoczesnych zaawansowanych gier w zupełności powinien wystarczyć procesor 4-rdzeniowy przy obsługiwaniu wielu wątków, czyli tzw. multithreading. Dla reszty graczy, szczególnie tych młodszych, którzy zainteresowani są graniem w nieskomplikowane gry platformowe czy symulacyjne, jednak ich obecny komputer nie radzi sobie z ich odtwarzaniem, poleca się do tego celu stosunkowo tani procesor 2-rdzeniowy, obsługujący 4 wątki.

Jaka częstotliwość taktowania do komputera do gier?

Najlepsze procesory do komputerów dla graczyPrzy wyborze procesora do komputera gamingowego warto zainteresować się jego częstotliwością taktowania. Ten parametr określa ile w czasie jednej sekundy procesor wykonuje cykli. Analogicznie im większa jest liczba częstotliwości, określana w MHz lub GHz, tym wydajniejszy powinien być procesor. Niektórzy producenci oferują dodatkowe zwiększenie częstotliwości dzięki dodatkom podkręcającym, czyli tzw. overclocking. Wiąże się to jednak z większym poborem prądu elektrycznego i większym ryzykiem przegrzania się mechanizmu, dlatego przy jakimkolwiek podbijaniem częstotliwości czy mocy należy zainwestować także w lepszy system chłodzący. Na rynku wśród głównych producentów komputerów do gier, mi.in. Intel czy AMD, znaleźć można procesory o częstotliwości od 3,4 GHz. Wysokość częstotliwości taktowania procesora nie determinuje jego ceny, do niej dokładają się bowiem jeszcze dodatkowe elementy jak rodzaj podstawki, pamięć czy obecność zintegrowanej grafiki. Choć częstotliwość jest cechą procesora, która mówi dużo o jego możliwościach zadaniowych i obliczeniowych, nie jest to jedyny element, na który powinni zwracać uwagę gracze przy wyborze procesora lub całego zestawu komputerowego.

Inne cechy procesora do komputer do grania

Poza ilością rdzeni i obsługiwanych wątków, a także częstotliwością taktowania, procesor posiada inne cechy, o których warto wspomnieć, jak również uważać przy zakupie procesora do komputera gamingowego. Do tych cech należy m.in. pamięć podręczna procesora, tzw. cache. Przy wyborze pamięci podręcznej w procesorze zasada jest raczej prosta – im większa pojemność, tym lepszy i wydajniejszy jest procesor. Pamięć cache zazwyczaj jest powiązana z ilością rdzeni odpowiednio, a więc im więcej rdzeni ma procesor, tym zapewne więcej ma też pojemności. Nie jest to jednak cecha decydująca, może ona zwiększyć możliwości procesora i komputera, jednak przy ograniczeniach finansowych nie jest to element najważniejszy. Kolejną cechą CPU jest podstawka, która decyduje o tym, czy procesor będzie mógł współpracować z płytą główną, a zatem i z resztą mechanizmu. Rodzaj podstawki determinuje także, czy będzie można dokonywać na procesorze różnych poprawek, np. wspomnianego wcześniej podkręcania. Oczywiście, im bardziej zaawansowana podstawka i dająca więcej możliwości rozszerzeń, tym cena procesora zwiększa się. Przy inwestycji w coraz lepszej jakości podzespoły komputera pojawia się także ryzyko przegrzania. Dlatego system chłodzący jest tak ważny, nie dopuści on do przegrzania lub przepalenia się części w komputerze. Istnieją różne sposoby chłodzenia procesora, m.in. pasty termoprzewodzące, chłodzenie powietrzem lub chłodzenie wodne, którymi warto przyjrzeć się przed zainwestowaniem w procesor i cały komputer do gier.

angielski