Najlepsze współczesne smartfony

Choć jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie spodziewał się, że smartfony zostaną nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, to wystarczy rzut oka na współczesne społeczeństwo, by nie mieć co do tego cienia wątpliwości. Inteligentne telefony pomagają nam obecnie w wielu codziennych czynnościach, oferując znacznie więcej możliwości niż tylko wykonywanie połączeń. Służą nam jako aparaty fotograficzne, odtwarzacze muzyczne, dyktafony lub czytniki książek. W urządzeniach, które znajdują tak wiele zastosowań, szczególnie ważne jest, aby działały sprawnie i bez zarzutu, niestety nie wszystkie smartfony oferują jakość, która zapewnia, że korzystanie z nich będzie komfortowe. Duża część budżetowych konstrukcji nie może pochwalić się wyśrubowanymi osiągami, a ich użytkowanie nie zawsze jest bezproblemowe. Na drugim końcu skali plasują się modele z najwyższej półki – produkty premium, w których producenci pokazują, na co ich stać w sferze technologii i designu, implementując najnowocześniejsze rozwiązania. To właśnie takim urządzeniom przyjrzymy się w tym artykule, a przy okazji postaramy się przybliżyć kilka najciekawszych nowinek technologicznych, które trafiły w ostatnim czasie do świata smartfonów.

 

Urządzenia z najlepszymi ekranami

Wyświetlacze smartfonów przebyły długą drogę od czasu ich upowszechnienia się na rynku. Współcześnie ich duże przekątne i wysoka rozdzielczość pozwalają w większości przypadków na komfortową konsumpcję treści multimedialnych. Jednak ekran ekranowi nierówny. Poza rozdzielczością, przekładającą się bezpośrednio na ostrość wyświetlanego obrazu, ważną kwestią jest technologia, w jakiej wykonany został wyświetlacz. Obecnie czołowi producenci stawiają przede wszystkim na ekrany OLED, w szczególności Super-AMOLED. Matryce oparte o tę technologię są już znacznie mniej awaryjne niż ich poprzednicy sprzed kilku lat, a ich niewątpliwą przewagą nad ekranami LCD jest doskonały kontrast, niemożliwy do uzyskania na wyświetlaczu innego typu. Z tego powodu wszyscy najwięksi gracze na smartfonowym rynku, wliczając w to Samsunga, Huawei, Xiaomi czy Apple.

smartfony

W kwestii jakości wyświetlanego obrazu poczyniono już tak ogromny postęp, że trudno współcześnie pokazać w tej materii coś nowego. Producenci stawiają więc na innowacje nieco innego rodzaju, takie jak składane ekrany. Samsung w swoim modelu Galaxy Fold oraz Huawei w Mate X zastosowały takie właśnie rozwiązanie. Na razie jest to jedynie pokaz możliwości producentów, obarczony wieloma „chorobami wieku dziecięcego”, jednak być może w przyszłości technologia ta stanie się bardziej praktyczna i wszechstronna.

 

Przełomowe możliwości fotograficzne

Oczywistym dla większości użytkowników smartfonów jest fakt, iż służą nam one w dużej mierze do robienia zdjęć i udostępniania ich innym. W związku z tym dobry aparat jest często jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Parametry samej matrycy to tylko przysłowiowy czubek góry lodowej, bowiem w mobilnej fotografii niebagatelną rolę odgrywa software. Oprogramowanie smartfona ma przed sobą nie lada zadanie wyciągnięcia jak najlepszych efektów z malutkich obiektywów i matrycy. Obiektywów, bowiem we współczesnych smartfonach coraz częściej pojawia się ich więcej niż jeden – trzy lub cztery w najdroższych modelach nie są już niczym nadzwyczajnym. Te dodatkowe soczewki najczęściej służą doposażeniu aparatu w różne ciekawe funkcje, takie jak zoom optyczny, obiektyw szerokokątny lub uzyskiwanie efektu bokeh. Oczywiście to nie liczba obiektywów powinna być wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji co do wyboru nowego smartfona. Należy przede wszystkim przeanalizować parametry poszczególnych matryc i sprawdzić, jakie oferują możliwości, oraz czy okażą się one rzeczywiście przydatne na co dzień. Do najbardziej praktycznych zastosowań dodatkowych obiektywów należy niewątpliwie zoom optyczny, pozwalający na kilkukrotne bezstratne przybliżenie obrazu za pomocą soczewek. Najbardziej błyszczą pod tym względem flagowce Huawei, które oferują w swoich aparatach aż 5-krotny zoom optyczny, który po połączeniu z cyfrowym pozwala uzyskać oszałamiające 50-krotne przybliżenie.

 

Wydajne akumulatory

Niewątpliwie największą bolączką zaawansowanych smartfonów jest ich żałośnie krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Niestety, zaawansowane technologicznie podzespoły mają swoje potrzeby. Z pomocą przychodzą tutaj producenci, którzy nie boją się umieścić w obudowach swoich urządzeń potężniejszej baterii – prym wiedzie tutaj Asus, który oferuje w swoim flagowym modelu Zenfone 6 baterię o pojemności 5000 mAh, pozwalającą na co najmniej 2 dni pracy. Również Xiaomi i Huawei mogą w swoich flagowcach pochwalić się potężnymi akumulatorami osiągającymi 4000 mAh. Nieoczekiwanie bardzo wydajne baterie zaczął oferować również Apple w nowych iPhonach – 2 dni pracy nie powinny być dla nowych modeli z serii 11 żadnym problemem. Należy zwrócić uwagę, że w długim działaniu liczy się nie tylko sama pojemność akumulatora, ale też dobra optymalizacja oprogramowania. 

 

 

 

 

Dodaj komentarz