Narzędzia do klamer – jakie wybrać?

Narzędzia do klamer – jakie wybrać? Założenie klamry to najpowszechniejszy sposób na pozbycie się problemu wrastających paznokci – metoda ta jest szybka, bezbolesna i efektywna. Jej głównym celem jest naprowadzenie płytki paznokciowej na właściwy kierunek wzrostu. Do aplikacji klamer potrzebne są odpowiednie narzędzia podologiczne. Z czego wynika problem wrastających paznokci?

Wrastające paznokcie – jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie podologicznym

Wrastające paznokcie to problem dotyczący wielu osób. O jego powszechności decyduje fakt, iż wrastający paznokieć zwykle wywołany jest codziennymi, drobnymi zaniedbaniami, takimi jak zbyt ciasne obuwie. Na czym dokładnie polega problem? Wrastający paznokieć to stan, w którym płytka paznokciowa zaczyna wrastać w otaczającą ją skórę. Jak łatwo się domyślić, stan ten powoduje znaczny ból i przeszkadza w codzienny funkcjonowaniu. Dodatkowo naruszenie tkanki skórnej sprawia, że jest ona podatna na różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. Dlatego też wrastających paznokci nie można lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do podologa.

Wrastające paznokcie – co je wywołuje? Jak rozpoznać? Przyczyny i objawy

W momencie wrastania paznokcia w skórę pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i ból, nasilający się zwłaszcza w czasie chodzenia. Wraz z rozwojem schorzenia może pojawić się niewielka rana, która z czasem przybiera postać ropiejącego owrzodzenia.

  • Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:
  • zbyt ciasne obuwie;
  • urazy w obrębie płytki paznokciowej;
  • błędna technika skracania paznokci;
  • wady postawy (np. skolioza) oraz deformacje w obrębie stóp (np. koślawy paluch);
  • regularna aktywność fizyczna;
  • czynniki genetyczne.

Niekiedy wrastające paznokcie to oznaka poważniejszych, ogólnoustrojowych chorób, zwłaszcza: cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów lub zaburzeń krążenia.

Wrastające paznokcie – jak podolog może pomóc?

podoflex 25 ureaWrastające paznokcie to problem, z którym skutecznie rozprawić się może tylko podolog. Próby samodzielnego nastawienia płytki paznokciowej najprędzej skończą się pogorszeniem stanu paznokcia i zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Podolog, jako specjalista od chorób i schorzeń stóp, w leczeniu wrastających paznokci najczęściej korzysta z dwóch metod – Arkady i klamer. Klamry umożliwiają szybką i bezbolesną korektę wrastającego paznokcia bez konieczności przeprowadzania interwencji chirurgicznej.

Klamry na paznokcie – jakie są ich rodzaje?

Klamry na paznokcie, określane również jako ortonyksyjne, mają jeden główny cel – nakierować płytkę paznokciową na prawidłowy kierunek wzrostu. Dzięki temu w sposób nieinwazyjny, modulują jej wzrost i umożliwiają pozbycie się problemu wrastających paznokci.

Klamry ortonyksyjne można podzielić na dwie główne kategorie:

  1. plastikowe – mają postać niewielkich pasków, bezpośrednio mocowanych na powierzchni płytki paznokciowej.  Klamry te są bezbarwne, co sprawia, że nie wyróżniają się na płytce paznokciowej. Stosuje się je przede wszystkim w początkowych etapach schorzenia.
  2. metalowe – mają postać drutu zakończonego haczykiem z każdej strony. Dzięki niemu możliwe jest zaaplikowanie klamry pod płytkę paznokciową i jej stabilne utrzymanie. Przeznaczone są do stosowania w bardziej zaawansowanych stadiach wrastającego paznokcia. Przynoszą natychmiastową ulgę w bólu i nadają się do pracy na zgrubiałym i twardym paznokciu.

Zakładanie klamry przez podologa – jak wygląda?

Cały zabieg polega na odpowiednim przygotowaniu klamry i zaaplikowaniu jej w miejsce, gdzie płytka paznokciowa zaczyna wrastać w skórę. Klamrę aplikuje się pod paznokieć (w przypadku plastikowych – na paznokieć). Następnie podolog dopasowuje ją do kształtu paznokcia i odpowiednio mocuje drut tak, aby cała klamra dobrze się utrzymywała. Do założenia klamry potrzebne są odpowiednie narzędzia.

Narzędzia do klamer – jakie wybrać?

Narzędzia potrzebne do aplikacji klamer to przede wszystkim nożyczki, różnego rodzaju szczypce oraz igłotrzymacz. Nożyczki do cięcia twardych materiałów zaopatrzone są w utwardzone ostrze tnące, dzięki czemu z pełną precyzją pozwalają na cięcie drutu. Z kolei szczypce do cięcia drutu umożliwiają nie tylko skrócenie samego drutu, ale również precyzyjne skrócenie i wyrównanie założonej już klamry. W procesie mocowania klamry na paznokcie niezbędny jest igłotrzymacz zaciskowy. Umożliwia on dopasowanie i wymodelowanie odpowiedniego kształtu klamry.

Kolejnym niezbędnym akcesorium są szczypce do aktywacji klamer – to wielozadaniowy przyrząd umożliwiający nie tylko nadanie odpowiedniego kształtu, ale również wygodną i dokładną aplikację klamry.

Narzędzia do klamer – czym się kierować podczas wyboru?

Narzędzia do klamer to produkt wielorazowego użytku, dlatego przy zakupie warto postawić na produkty wysokiej jakości, dostępne m.in. w hurtowni Kerpro. Narzędzia wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia ich długą żywotność. Są precyzyjnie wykonanie, co wpływa na efektywność i komfort pracy. Aby narzędzia posłużyły jak najdłużej, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i dezynfekcji.