Pierwsze kroki przy sprzedaży mieszkania

Czy sprzedaż nieruchomości to ciężkie zadanie? Z jednej strony tak, a z drugiej nie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak się do tego osoba sprzedająca przygotuje. W przypadku odpowiedniego przygotowania można nawet zwiększyć swoje szanse na skuteczną sprzedaż nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości – jaki powinien być pierwszy krok?

Jeśli ktoś planuje sprzedaż nieruchomości, to na początku pierwsze, o czym należy pomyśleć, to odpowiednie przygotowanie wewnętrzne, a jeśli to jest dom, to również zewnętrzne. Ważne jest to, by pomieszczenia dobrze wyglądały, no i żeby były wysprzątane.

sprzedaż-nieruchomości
Nieruchomości – sprzedaż

Niektóry sprzedając nieruchomość, w ogłoszeniu już ostrzegają o tym, że wymaga ona remontu. Czy to na pewno jest dobre posunięcie? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zainwestować nieco pieniędzy i samodzielnie dokonać tego remontu? Taka inwestycja w remont może być naprawdę dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu można zwiększyć wartość mieszkania, a więc zyskamy na sprzedaży nieruchomości jeszcze więcej.

Jak wyremontować nieruchomość na sprzedaż?

Przede wszystkim należy zająć się sprawdzeniem, czy na pewno wszystkie instalacje są sprawne. Jeśli tak nie jest, to należy zadbać o to, aby zostały wymienione w całości, dzięki czemu zwiększy się ich trwałość. Jeśli ktoś posiada również stary system ogrzewania, to warto zadbać, by go zmienić, czyli podłączyć pod sieć gazowniczą, zastosować ogrzewanie elektryczne, czy też po prostu wymienić centralne ogrzewanie na nowocześniejsze.

W zależności od tego, jak duży dom, czy też mieszkanie ktoś posiada, można również pomyśleć o tym, by większe pomieszczenia podzielić na dwa średniej wielkości. Dzięki takiemu podziałowi można zwiększyć wartość nieruchomości, a do tego sprzedaż nieruchomości z większą ilością pomieszczeń jest łatwiejsza. Przy dużych sypialniach można również pokusić się przykładowo o zrobienie dla konkretnej sypialni osobnej łazienki lub chociaż garderoby. Takie drobnostki naprawdę bardzo mogą wpłynąć na cenę nieruchomości. No i przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu sufit, podłoga i ściany były równie.

Prócz takiego generalnego remontu, jeśli ktoś nie chce lub nie może inwestować aż tak dużo pieniędzy, to już dużym krokiem naprzód w sprzedaży nieruchomości jest odświeżenie wszystkich pomieszczeń, na przykład przy pomocy farby. Bardzo ważne jest to, by przy malowaniu pomieszczeń używać jasnych kolorów. Takie jasne i ciepłe barwy wpłyną na optyczne powiększenie pomieszczeń i przede wszystkim milej spędza się w nich czas, niż w pomieszczeniach, które mają ciemne i przygnębiające ściany. Na każdego odwiedzającego kolory naprawdę mocno będą wpływać i należy o nich pamiętać. Sufit można tradycyjnie zrobić biały, a na ścianach zastosować na przykład delikatny beżowy. W ten sposób stwarzamy pomieszczenie, które w jakiś sposób będzie uniwersalne pod względem stylistyki, a więc nowy nabywca będzie mógł dowolnie dopasować styl mebli.

Czas na wielkie sprzątanie

Jeśli już ktoś wyremontował mieszkanie, to czas porządnie je wysprzątać. Sprzedaż nieruchomości to może być okazja do wielkiego sprzątania i pozbycia się z niej niepotrzebnych przedmiotów i zbieraczy kurzu. Na widoku należy zostawić jedynie delikatne i neutralne ozdoby, które będą nadawać pomieszczeniom wyłącznie charakterystyczny nastrój. Za każdym razem, gdy będzie miał przyjść ktoś, kto chce nieruchomość obejrzeć, warto choćby na szybko przetrzeć kurze i umyć podłogi. Czystość ma naprawdę ogromne znaczenie, ponieważ jeśli przyjdzie nowy nabywca, to również pod tym względem będzie oceniał pomieszczenia. To nic, że przecież on i tak będzie wszystko urządzać po swojemu i w czasie przeprowadzki bardzo się nakurzy, ale nieruchomość ma bardzo dobrze prezentować się przed sprzedażą. To działa tak samo, jak ze sprzedażą wszystkich innych przedmiotów, czyli wszystko musi być czyste i estetyczne.

Należy również porządnie wywietrzyć wszelkie pomieszczenia i pozbyć się z nich mocnych i nieprzyjemnych zapachów. Mogą one bardzo odstraszać chętnych i sprawiać, że będą się oni w danym miejscu źle czuć, a więc automatycznie będą odrzucać to miejsce, jako potencjalne do kupienia.

Usuń swoje znaki

Sprzedaż nieruchomości to może być bardzo długi proces, na który trzeba dobrze się przygotować i między innymi w trakcie tego procesu warto zadbać o to, aby z widoku zniknęły wszelkie charakterystyczne oznaki tego, że ktoś tam mieszkał. Nieruchomość musi być neutralna i nie może kojarzyć się z żadną konkretną osobą. Jeśli ktoś chce zadbać, aby sprzedaż nieruchomości poszła szybko i gładko, to powinien sprawiać, aby potencjalny kupiec już po przejściu przez próg poczuł się tam jak u siebie, a nie wszędzie wokół widział znaki tego, że przecież tam mieszka lub mieszkała jakaś rodzina.

W dzisiejszych czasach sprzedaż nieruchomości to nie jest nic łatwego, jednak odpowiednie przygotowanie to gwarancja tego, że będzie można zażądać wyższej ceny, a także, że cały proces sprzedaży będzie trwać znacznie krócej.

Dodaj komentarz