Plecak worek z podszewką – jak uszyć

Plecak worek z podszewką – jak uszyć – plecaki worki to hit nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale coraz częściej także wśród dorosłych. Od kilku lat cieszą się one ogromną popularnością i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Ich wielką zaletą jest fakt, że jest to jedno z dość uniwersalnych akcesoriów, gdyż plecak typu worek dopasuje się do  niemal każdej stylizacji – zarówno sportowej, jak i codziennej.

Plecak worek i jego konstrukcja

Plecak worek z podszewką - jak uszyćKonstrukcja plecaka worka nie jest skomplikowana. Składa się on bowiem z jednej dużej kieszeni, o podstawie prostokąta, oraz sznurka – stanowiącego jednocześnie ściągacz i ramiączka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wzorów, modeli i kolorów, zarówno worków dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednak jeżeli nic nie przypadnie Ci do gustu, lub po prostu lubisz się wyróżniać w tłumie, możesz stworzyć taki plecak samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie materiały, podszewkę i sznurek. Jak wykonać taki plecak? Sprawdź to, korzystając z kilku praktycznych porad.

Co będzie potrzebne do uszycia worka?

Zanim przystąpimy do szycia worka na plecy, należy przygotować wszystkie niezbędne materiały. Są nimi:

 • 0,5 metra bieżącego materiału na kieszeń plecaka – np. poliester lub jeans, lub dwóch materiałów – jeżeli chcemy, aby nasz plecak miał np. dół innego koloru niż górę. Można wtedy łączyć różne materiały np. dół z jeansu, a góra z poliestru. 
 • 0,5 metra bieżącego podszewki poliestrowej,
 • oraz 350 cm sznurka – najlepiej o grubości od 8 do 10mm.

Kupując materiały masz zupełną dowolność co do wzorów i kolorów, jakie ma mieć Twój plecak. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na grubość sznurka, gdyż te cieńsze niż 8mm mogą okazać się nie wystarczająco wytrzymałe. Dodatkowo, ze względu na to, że w worko plecakach sznurek stanowi nie tylko ściągacz, ale i ramiączka, źle dobrany i zbyt cienki może powodować dyskomfort przy noszeniu.

Plecak worek – etapy szycia

Przed przystąpieniem do szycia należy przygotować poszczególne elementy potrzebne do wykonania worka, tak aby następnie tylko je pozszywać i połączyć w jedną całość. Aby wykonać worek dla osoby dorosłej, tj. plecak worek damski, lub worek męski, należy pociąć materiał na następujące fragmenty:

 • góra kieszeni – dwa razy po 26x40cm,
 • dół kieszeni – 40x40cm,
 • tunele – dwa razy po 10x40cm,
 • szlufki – dwa razy po 10x10cm,
 • oraz prostokąt 90x40cm z podszewki – najlepiej poliestrowej.

Jeżeli worek na plecy ma zostać wykonany z jednego koloru materiału, wówczas wycinamy:

 • przód i tył kieszeni – dwa prostokąty o wymiarach 46x40cm,
 • tunele – dwa razy po 10x40cm,
 • szlufki – dwa razy po 10x10cm,
 • oraz prostokąt 90x40cm z podszewki.

Kiedy wycinamy odpowiednie prostokąty możemy przystępować do zszywania wszystkich elementów worka plecaka i łączenia ich ze sobą.

 1. W przypadku plecaka dwukolorowego: bierzemy kwadrat o wymiarach 40x40cm i przyszywamy do jego obu przeciwległych boków prostokąta o wymiarach 26x40cm. W przypadku plecaka jednokolorowego: bierzemy dwa prostokąty o wymiarach 46x40cm i zszywamy je ze sobą według dłuższych krawędzi. 
 2. Po przyszyciu zapasy każdego z dwóch szwów zaprasowujemy w dół i stębnujemy na szerokość 1 mm.
 3. Następnie wykonujemy szlufki z kwadratów o wymiarach 10x10cm, aby to zrobić musisz złożyć materiał na pół i przeszyć na 1cm.
 4. Gotowe tunele wywrócić na drugą stronę, a następnie przeprasuj i przestębnuj ich boki. 
 5. Kieszeń worka, która wykonana została w kroku 1, złóż na pół. Pamiętaj, aby składać prawą stroną do prawej strony.
 6. Do kieszeni włóż przygotowane wcześniej szlufki złożone na pół – na wysokość około 8cm.
 7. Zszyj ze sobą boki plecaka – wszywając jednocześnie szlufki.
 8. Ułóż worek tak, aby z jego boków powstał trójkąt, a następnie odmierz po 4 cm od wierzchołka. Przeszyj wszystko z obu stron prostopadle. 
 9. Kolejnym krokiem jest wykonanie tuneli. Weź prostokąty o wymiarach 10x40cm i podwiń je na obu krótszych bokach (po 1cm na każdym), po czym przeszyj. 
 10. Gotowe tunele zaprasuj na pół – wzdłuż dłuższego boku.
 11. Nadszedł czas na wszycie podszewki. W tym celu zszyj jej boki na 1 cm – zostawiając ok. 15 cm otwór w jednym z nich- posłuży on do odwrócenia plecaka na drugą stronę.
 12. Następnie musisz wykonać dno podszewki – wykonuje się to dokładnie tak samo, jak dno plecaka opisane w punkcie 8.
 13. Włóż podszewkę do worka prawą stroną do prawej strony. 
 14. Między workiem a podszewką umieść przygotowane wcześniej tunele.
 15. Zszyj wszystkie elementy dookoła na 1 cm, a następnie wywróć worek plecak na prawą stronę przez pozostawiony w podszewce otwór, a następnie zszyj go.
 16. Uprasuj worek i stębnuj na 1 mm.
 17. Przetnij sznurek na dwie równe części – każda po 175cm – i przewlecz dookoła tuneli.
 18. Plecak jest już prawie gotowy. Teraz wystarczy włożyć końce sznurków w szlufki i zawiąż je na supeł.

Używając tej metody szycia można analogicznie wykonać worki na plecy dla dzieci – jednak trzeba uwzględnić, że wymiary wycinanych elementów będą inne, gdyż worki dla dzieci muszą być mniejsze od worków dla dorosłych. Gotowy plecak możesz dodatkowo ozdobić np. naszywkami lub zdobieniami z koralików, albo przypiąć do niego breloczek.