Pranie wykładzin i dywanów – dlaczego warto jest zlecić to profesjonalnej firmie?

Pranie wykładzin i dywanów – dlaczego warto jest zlecić to profesjonalnej firmie? Gruntowne porządki z reguły odbywają się na wiosnę, a potem dopiero na święta Bożego Narodzenia. Jednak warto częściej gruntownie posprzątać – aby zachować w domu optymalną czystość. Pranie wykładzin oraz dywanów jest bardzo często jednym z elementów gruntownych porządków. Jest to bardzo ważne nie tylko pod względem estetycznym, lecz przede wszystkim zdrowotnych- alergeny, roztocza oraz wszelkie bakterie. Lepiej jest czyścić dywany i wykładziny samodzielnie czy skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Jaki jest koszt skorzystania z usług firmy piorącej wykładziny i dywany?

Jak dobrze wyczyścić dywany i wykładziny?

Dywany jak i wykładziny są elementem wyposażenia, które spełnia wiele funkcji użytkowych. Oczywiście dywany i wykładziny  brudzą się nie tylko od jedzenia, które przypadkiem na nich ląduje, lecz również od codziennego normalnego użytkowania. Najlepiej jest oczywiście od razu usuwać wszystkie zanieczyszczenia oraz zabrudzenia z dywanów. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy jest to niemożliwe?

Najłatwiejszą, zarazem najprostszą metodą usuwania zabrudzeń z dywanu jest klasyczne odkurzanie. Należy jednak pamiętać, iż metoda ta usuwa tylko część kurzu, sierści czy innych “lotnych” zabrudzeń.  W zależności od włosia dywanu czy wykładziny trzeba mieć co najmniej kilka różnych końcówek do odkurzania. Odkurzanie dywanów trzeba przeprowadzać niemal codziennie jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta. Bardzo często samo odkurzanie nie jest wystarczające, ponieważ zdarza się, iż zabrudzenia wnikają w głąb dywanu przez to koniecznie staje się jego dokładniejsze czyszczenie. Aby mieć pewność co do usuwalnych zabrudzeń to warto dywany i wykładziny prać co najmniej dwa razy w roku. 

Pranie wykładzin i dywanów – dlaczego warto zlecić to innym?

Panuje powszechne przekonanie, iż nikt nie wypierze dywanu czy wykładziny jak “ja sam”. Jednak w dłuższej perspektywie nie jest to ani dobre ani tanie rozwiązanie. Domowe pranie dywanów w Krakowie i wykładzin zajmuje bardzo wiele czasu (często co najmniej kilka godzin), wysiłku fizycznego oraz zakupu odpowiednich preparatów do prania dywanów i wykładzin. Niestety samodzielny wybór detergentu do prania dywanów i wykładzin może być niemałym wyzwaniem, ponieważ nieodpowiednio dobrany detergent może uszkodzić lub nawet odbarwić dywan i wykładzinę. Przy samodzielnym praniu dywanów i wykładzin bardzo trudne jest wypłukanie wszystkich środków chemicznych stosowanych do prania.
Po samodzielnym wypraniu nigdy nie ma pewności czy dywan i wykładzina zostały wyczyszczone w zadowalającym stopniu. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zastosuje profesjonalne i skuteczne środki piorące. Profesjonalne firmy piorące nie tylko czyszczą, lecz również osuszają bardzo duże dywany. 

Zalety skorzystania z usług profesjonalnej firmy piorącej dywany i wykładziny

Profesjonalne firmy wypiorą nie tylko naturalne dywany, lecz także sztuczne z krótkim i długim włosiem. W zależności od preferencji klienta pranie dywanów i wykładzin może się odbyć nie tylko w pralni, lecz także w domu. Do pralni warto wozić dywany z długim włosiem oraz bardzo zabrudzone. W pralni dywany zostają:

  • maszynowo wytrzepane z brudu nierozpuszczalnego
  • wyprane dokładnie w kąpieli wodnej
  • wysuszone w odpowiednich warunkach

Usługa profesjonalnego prania dywanów i wykładzin z dojazdem do domu klienta jest bardzo wygodna, szybka i efektowna. Jednak najważniejsze jest to, iż usługa prania w domu klienta jest bardzo bezpieczna zarówno dla dywanu, wykładziny oraz podłogi. Firmy piorące bardzo często do prania wykładzin i dywanów wykorzystują technologię prania ekstrakcyjnego, która pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie dywanu i wykładziny bez najmniejszego ryzyka jego przemoczenia. Profesjonalne firmy używają tylko bezpiecznych, a zarazem skutecznych środków piorących, które są dostosowane do materiału. Najczęściej sprawdzana jest także wrażliwość materiału na detergent.

Ile kosztuje profesjonalne pranie dywanów i wykładzin?

Pranie wykładzin i dywanów - dlaczego warto jest zlecić to profesjonalnej firmie?Cena za wypranie dywanu czy wykładziny, często jest zależna od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest rozmiar czyszczonej powierzchni oraz metoda prania (na sucho bądź chemicznie). Wpływ na cenę ma również długość włosa, cena za pranie dywanów i wykładzin z krótkim włosem jest dużo niższa, niż tych z długim włosem. Wyższy koszt za pranie dywanów i wykładzin z długim włosem jest spowodowany większym zużyciem środków piorących oraz większymi trudnościami podczas czyszczenia.
Cena za metr kwadratowy czyszczenia dywanu czy wykładziny to średnio 10-13 zł. W cenie czyszczenia przeważnie jest wliczone również odplamianie. Jednak w przypadku licznych i bardzo uporczywych plam należy liczyć się z dodatkową opłatą. 

W większości firm do kosztu czyszczonego dywanu należy także doliczyć także dojazd pracowników firmy czyszczącej do domu. Pranie wykładzin i dywanów to nie tylko kwestie estetyczne, lecz także zdrowotne. Dlatego też warto zlecić pranie dywanów i wykładzin w domu tylko profesjonalnej firmie- dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze. 

angielski