Tablice interaktywne

tablice interaktywneWakacje 2017 przyniosły szereg zmian ustawowych w szkolnictwie. Jedną z nich jest przyjęcie ministerialnego programu, który ma na celu rozwój szkolnej infrastruktury, ale przede wszystkim rozszerzenie wiedzy i umiejętności młodych ludzi w zakresie nowych technologii i wykorzystania ich w procesie nauki i przyswajania wiedzy.

Projekt Aktywna Tablica – nowe możliwości dla szkół

W ramach programu stworzono projekt rządowy „Aktywna tablica (MEN)”, który zakłada wyposażenie wszystkich szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Jednym ze sprzętów, które mogą zakupić placówki w ramach projektu, jest tablica interaktywna, która jak pozostałe sprzęty w zdecydowanej większości finansowana jest ze środków ministerialnych, tylko 20% kosztów pokrywane jest przez organ prowadzący szkołę. Jest to interesująca oferta, dlatego nic dziwnego, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród szkół zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. Warunkiem przystąpienia do programu przez szkoły podstawowe jest posiadanie dostępu do Internetu o prędkości przynajmniej 30 Mb/s. Czas trwania programu założono do 2019 roku, a szkoły mają określone terminy do których mogą składać wnioski i ubiegać się o dofinansowanie.

Jak wybrać tablicę dopasowaną o potrzeb?

Doświadczenie nauczycieli, którzy wykorzystują nowoczesny sprzęt interaktywny na swoich lekcjach, pokazuje, że aktywna tablica (MEN) daje szereg różnego rodzaju możliwości. Korzystanie z nie sprawa, że lekcje są bardziej atrakcyjne, a przekazywana wiedza szybciej i chętniej przez dzieci przyswajana.

Na rynku jest szereg różnego rodzaju firm oferujących tego typu rozwiązania, jednak warto wybierać te sprawdzone, których oferta poparta doświadczeniem i wiedzą na temat oferowanego sprzętu. Warto kierować się w tej sprawie sugestią fachowców, pamiętając, że zbyt tanie rozwiązania najprawdopodobniej oznaczają słabą jakość oferowanych tablic interaktywnych, czy innego sprzętu. Jednak nie warto wybierać również najdroższych ofert, gdyż zdarzają się firmy, które z powodu dużej dopłaty rządowej sztucznie windują o góry ceny swoich produktów. Należy również pamiętać, że maksymalna kwota dopłaty o zakupionego sprzętu interaktywnego w ramach programu wynosi 14.000 tysięcy złotych.

Oprogramowanie odpowiadające potrzebom danego poziomu nauczania

Wybierając aktywną tablicę (MEN) należy wziąć po uwagę możliwości, jakie ona oferuje. Muszą być one dopasowane do potrzeb uczniów, którzy będą z niej w czasie zajęć korzystali. Istotną rolę w tego typu sprzęcie pełni oprogramowanie. Istotne jest, aby posiadała także własną bibliotekę zasobów, która pozwoli na szybkie przygotowanie interesującej dla młodych ludzi, interaktywnej lekcji.

  • Oprogramowanie sprzętu interaktywnego w postaci tablicy powinno spełniać następujące wymagania:
    • Oprogramowanie musi być intuicyjne, tak, aby obsługa tablicy była prosta i nie wymagała specjalistycznych szkoleń
    • Tablica musi posiadać szereg różnego typu funkcji i dawać wiele możliwości wykorzystania w czasie lekcji i zajęć pozalekcyjnych
    • Interfejs aktywnej tablicy (Men) musi być przejrzysty i dla wygody korzystania z niej powinien być podzielony na kilka paneli
    • Wysoka responsywność, która oznacza na swobodne pisanie za pomocą specjalnego długopisu, czy pisaka przeznaczonego do tego typu tablic

Szczegóły również mają znaczenie

Różnego rodzaju aktywne tablice (MEN), które są dostępne na rynku, oprócz ceny różnią się także wykorzystanym w nich oprogramowaniem, funkcjonalnością i szeregiem różnego typu szczegółów, które wbrew temu, co by się mogło wydawać, mają duże znaczenie.
Jednym z ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy jej zakupie, jest jej wielkość. Najbardziej sprawdzają się tablice 80- co calowe. Są one funkcjonalne ze względu na duży obszar roboczy, jak również są widoczne nawet dla uczniów, którzy siedzą w ostatnich rzędach – co ma znaczenie dla sprawnego przeprowadzenia lekcji i jej efektywnego wykorzystania. Istotne jest również, aby tablica interaktywna  pozwala na korzystanie z programów różnych firm i była kompatybilna z większością rozwiązań oferowanych na rynku.

Bardzo duże znaczenie ma także dbałość o szczegóły wykonania oraz sama konstrukcja tablicy. Powinna być ona wykonana dobrej jakość materiałów, które będą zapewniały stabilność, a jednocześnie będą lekkie, dzięki czemu będzie mogła ona być w zależności o potrzeb przytwierdzona bezpośrednio do ściany lub zamocowana na mobilnych wysięgnikach lub innych konstrukcjach.

Strzał w dziesiątkę

Ministerialny program aktywna tablica (MEN) okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Wiele szkół skorzystało lub zamierza z niego skorzystać, a tym samym dać swoim uczniom nowoczesną przestrzeń, gdzie nauczanie nie będzie odbiegać od europejskiego poziomu. Interaktywne sprzęty pozwalają na prowadzenie bardziej interesujących lekcji, które spełniają oczekiwania młodych ludzi, którzy mają coraz większe oczekiwania od osób, które przekazują im wiedzę o otaczającym świecie i uczą jak w nim funkcjonować.

Dodaj komentarz