Tapeta do kuchni

Tapeta do kuchni – jak dokonać jej wyboru? Nie da się ukryć, że tapety w kuchni cieszą się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Jest to doskonały sposób na to, aby oryginalnie udekorować wnętrze, jednocześnie zabezpieczyć ściany przed skutkami wilgoci i zanieczyszczeń. Jej wybór jest jednak problematyczny, tym bardziej, że tego typu zakupy dokonywane są przez nas stosunkowo rzadko.

Jakie rodzaje tapet do kuchni możemy wyróżnić? Które rodzaje tapet zalecane są do kuchni? W jaki sposób wybrać modne wzory tapet? Jak szybko i skutecznie wyczyścić tapetę w kuchni? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie rodzaje tapet do kuchni możemy wyróżnić?

Jeszcze jakiś czas temu tapety znajdowały się niemalże we wszystkich pomieszczeniach. W późniejszym czasie zostały jednak skutecznie wyparte przez tradycyjne farby. Na dzień dzisiejszy tapeta do kuchni znów wraca do łask. Jest to wysokiej jakości materiał wykończeniowy, który nie tylko skutecznie wyrówna niewielkie nierówności powierzchni, ale również oferuje bogactwo kolorów i wzorów. W praktyce oznacza to, że dopasowanie mebli do pozostałych elementów wystroju nie jest czymś problematycznym. Należy w tym miejscu podkreślić, że tapety to świetny sposób na to, aby szybko i tanio zmienić wnętrze. Do wyboru mamy wiele różnorodnych rodzajów- każdorazowo tapeta do kuchni powinna być dopasowana do warunków. Wyróżnić można tapety papierowe, winylowe, z włókna szklanego, tekstylne, a także fizelinowe. Te pierwsze nadają się do pomieszczeń, które nie są narażone na uszkodzenia bądź zabrudzenia. Winylowe natomiast są odporne na wilgoć, szorowanie i zmywanie, w konsekwencji jest to idealny wybór do kuchni. Materiał z włókna szklanego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a te tekstylne są z reguły jedynie ozdobą wnętrza.

Które rodzaje tapet zalecane są do kuchni?

Tapeta do kuchniWarto zdawać sobie sprawę z tego, że tapeta do kuchni może pojawić się na wielu ścianach lub tylko na jednej. Dużo zależy od tego, jaką mamy koncepcję co do wystroju wnętrza. Powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, w konsekwencji nie każda tapeta jest wskazana. Najbardziej korzystne właściwości mają materiały winylowe. Są one zbudowane warstwowo- spód wykonany jest z papieru, natomiast zewnętrzna warstwa z charakterystycznego winylu. Ten drugi materiał wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na działanie wilgoci, ognia, wody. Winylowa tapeta do kuchni jest odporna na zachlapania wodą, olejem. Ogień z kuchenki gazowej również nie jest przeszkodą w tym przypadku. Dodatkowo może być czyszczona na mokro. Decydując się na tapetę winylową, zastanówmy się, jaki rodzaj winylu nas interesuje. Przykładowo ten płaski będzie odporny na zarysowania i uszkodzenia, natomiast grubszy skutecznie zamaskuje nierówności ścian. Niestety jego zniszczenie będzie wówczas bardziej prawdopodobne. Alternatywnym rozwiązaniem są tapety z włókna szklanego, które także są odporne na wcześniej wspomniane czynniki.

W jaki sposób wybrać modne wzory tapet?

Wybierając tapetę do kuchni powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na modne wzory. Są one dostępne niemalże w nieograniczonej liczbie wzorów i kolorów, w konsekwencji każdy znajdzie właśnie to, czego szuka. Dodatkowo dopasowanie do aranżacji będzie mniej kłopotliwe. Kiedy wybieramy desenie tapety kuchennej starajmy się o to, aby wystrój całego pomieszczenia był nie tylko interesujący, ale również oryginalny. Zważajmy na to, aby motyw dekoracyjny nie zdominował całego wnętrza, bo nie taką funkcję pełni tapeta do kuchni. Jeśli wybieramy materiał do minimalistycznej kuchni, wówczas wybierzmy modne desenie. Przykładem są chociażby wzory geometryczne. Dzięki temu kuchnia jest nie tylko oryginalna, ale również wyjątkowa, a na tym zależy nam przecież w sposób szczególny. 

Jak szybko i skutecznie wyczyścić tapetę w kuchni?

Tapeta do kuchni powinna być regularnie czyszczona. W kuchni panują stosunkowo trudne warunki- przykładem jest chociażby podwyższona wilgoć, ryzyko zachlapań, trudne zanieczyszczenia. W praktyce więc ściany powinny być odporne na wilgoć, problematyczne plamy (m.in. po tłuszczu, kawie, owocach, warzywach, winie). Tapeta do kuchni musi być zatem zmywalna, plamoodporna, odporna na szorowanie. Nie może zmieniać właściwości pod wpływem wysokich temperatur, gorącego tłuszczu, wilgoci. Warto zdawać sobie w tym miejscu sprawę z tego, że tapety winylowe spełniają funkcję polegającą na odpowiednim i skutecznym zabezpieczeniu ścian przed zabrudzeniem. Niekiedy jednak konieczne będzie ich wyczyszczenie. W jaki sposób tego dokonać? Możliwe jest wykorzystanie odkurzacza ze specjalną szczotką. Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście tradycyjna gąbka bądź ściereczka z detergentem i zwilżoną wodą. Co ciekawe, nawet uporczywe plamy mogą być usunięte dzięki łagodnemu płynowi do naczyń, co z pewnością jest godne odnotowania.