Test urządzenia wielofunkcyjnego Epson EcoTank L3151 – czy jest warte zakupu?

Test urządzenia wielofunkcyjnego Epson EcoTank L3151 – czy jest warte zakupu? Urządzenia wielofunkcyjne należą do takich, które powinny znajdować się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Są w stanie bardzo ułatwić życie – zwłaszcza, że każdy od czasu do czasu musi coś wydrukować czy ze skanować, a nie zawsze jest czas i sposobność do tego, by zrobić to “na mieście”. Choć Epson EcoTank L3151 nie jest moim pierwszym urządzeniem tego typu, jest takim, z którym mam do czynienia już od dłuższego czasu. Co sądzę na jego temat? Czy jestem z niego zadowolony? Co przeszkadza mi w nim najbardziej? Na tym wszystkim skupię się w mojej krótkiej recenzji.

Epson EcoTank L3151 – pierwsze wrażenia

Przy kupowaniu urządzenia Epson EcoTank L3151 zwracałem uwagę przede wszystkim na pozytywne opinie ze strony jego użytkowników – jako że przeważały, zdecydowałem się spróbować. Zniechęcony do drukarek laserowych, których jakość odstawała od moich oczekiwań, a które na każdym kroku zawodziły mnie, miałem bardzo zaniżone wymagania. Mimo wszystko jednak Epson, gigant na rynku urządzeń tego typu, pozytywnie mnie zaskoczył.
Przede wszystkim chodzi o wygląd i strukturę tego urządzenia wielofunkcyjnego. Największą uwagę przykuwa fakt obecności zbiornika na tusze w specjalnie do tego przygotowanym bocznym panelu. Wiedziałem, że będzie to wygodne i pozytywnie zaskoczył mnie fakt, że wlewając tusz nie muszę rozbierać sprzętu na części pierwsze i zastanawiać się, gdzie tak naprawdę to zrobić. Drukarka przyszła do mnie w czarnym kolorze i jestem przekonany, że tylko w takim występuje. Sama jej forma sprawiała wrażenie bardzo solidnie wykonanej.

Urządzenie wielofunkcyjne Epsona w akcji – czy sprawdza się przy codziennym użytkowaniu go?

Już po pierwszym miesiącu użytkowania drukarki Epsona byłem w stanie stwierdzić, że nie należy ona do najdroższych w eksploatacji. Zużyłem naprawdę niewiele tuszu, cały czas ciesząc się najwyższej jakości wydrukiem. Jako że celowałem w model, który nie pozbawi mnie moich własnych oszczędności, uważałem to wtedy za olbrzymią zaletę. Ta opinia utrzymała się do dziś i nadal uznaję to urządzenie za jedno z najbardziej wydajnych z wszystkich tych dostępnych na rynku. Jak twierdzi producent, jest ono w stanie wydrukować 4500 czarno-białych stron oraz 7500 kolorowych (na jednym pełnym tuszu). Jestem w stanie w to uwierzyć, choć nigdy tego nie liczyłem.

Przechodząc płynnie do funkcji skanera, Epson EcoTank L3151 przy jego wykorzystaniu sprawdza się co najmniej bardzo dobrze. Wspierana przez niego rozdzielczość to maksymalnie 1200 x 2400 dpi. Szybko radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi od niego stronami – przeskanowanie tych czarno-białych to dla niego strata 11 sekund. Kolorowe skany zajmują mu z kolei 28 sekund. Nie jest w tym najlepszy, ale z pewnością sprawdzi się w domowym zastosowaniu.

Bardzo polubiłem funkcję łączącą drukarkę z komputerem przez sieć WiFi. Jako że moje stanowisko już teraz zawiera w sobie mnóstwo kabli i przewodów, a akurat drukarkę i skaner chciałem postawić z dala od niego, jest to funkcja bardzo przeze mnie lubiana, ale i po prostu pożądana. Epson EcoTank L3151 pozwala na dokonywanie wydruku przez aplikację mobilną – nie posiada jednak tej dedykowanej sobie. Jedyną wspieraną przez niego jest Google Cloud.

Zauważyłem, że Epson EcoTank L3151 lubi się “zastać”, a tusz “zamarzać” w zbiornikach. Dzieje się tak, gdy zbyt długo się go nie używa – właśnie dlatego najlepiej korzystać z niego przynajmniej raz w tygodniu.

Epson EcoTank L3151 – plusy i minusy

Jako że z urządzeniem wielofunkcyjnym Epsona mam do czynienia już od dłuższego czasu, wiem, czego w nim brakuje i co można by w nim poprawić, by uczynić je lepszym czy bardziej efektywnym. Przede wszystkim brakuje mi w nim wyświetlacza wbudowanego w sprzęt. Ciężko jest kontrolować status drukowania bez niego, zwłaszcza jeśli drukarkę posiada się z dala od wyświetlającego go komputera (albo też gdy drukuje się z poziomu urządzenia mobilnego). Skaner w tym urządzeniu również jest zaledwie przeciętny – nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Mimo wszystko jednak, EcoTank Epsona to również mnóstwo zalet, które – moim zdaniem – w zdecydowany sposób przeważają nad jego uchybieniami. Do tych najważniejszych zaliczyć można:

  • ekonomiczność,
  • jakość wydruku,
  • możliwość połączenia bezprzewodowego,
  • bardzo szybkie drukowanie i skanowanie.

Werdykt – czy warto?

Epson EcoTank L3151 jest sprzętem, którego zakupu nie żałuję, a który okazuje się niezawodnym partnerem nawet w bardzo krytycznych sytuacjach. Urządzenie to niejednokrotnie uratowało mi skórę. Przede wszystkim jednak sprawdza się znacznie lepiej niż jego – często droższe – odpowiedniki. Jest bardzo wygodna w obsłudze, a wymienianie u niej tuszów to kwestia zaledwie kilku minut. Ucieszył mnie niezmiernie fakt, że tusze te są bardzo ekonomiczne i starczają na długo przy jednoczesnym zachowywaniu ich przystępnej ceny. Podsumowując więc mój wywód muszę powiedzieć, że uważam Epson EcoTank L3151 za urządzenie warte zakupu i sprawdzające się w akcji. Nie powiem, że bije na głowę konkurencję, gdyż nie miałem z nią do czynienia. Wspomnę jedynie, że jest w stanie spełnić najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej wymagającego pod względem jakości użytkownika (za takiego się uważam). To z kolei świadczy o nim po prostu najlepiej.