Tkaniny i dzianiny – przewodnik dla początkującej szwaczki

Tkaniny i dzianiny – przewodnik dla początkującej szwaczki: szycie własnych ubrań jest czymś świetnym i zdecydowanie wartym zainteresowania. Pozwala dostosować każdy element garderoby do własnych potrzeb i wymagań oraz tchnąć w niego duszę, która będzie towarzyszyła noszeniu go. Od czego jednak zacząć, nie wiedząc o materiałach (stanowiących surowiec podstawowy do szycia) absolutnie nic? Co trzeba mieć na uwadze jeszcze zanim odwiedzi się sklep z tkaninami?

Czym jest tkanina, a czym dzianina?

Tkaniny i dzianiny - przewodnik dla początkującej szwaczkiChcąc zająć się szyciem na poważnie, nie wystarczy odwiedzić dowolnego sklepu z tkaninami i zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Trzeba wpierw zdobyć najbardziej elementarną wiedzę w tym temacie, a także dowiedzieć się, czego tak właściwie będziemy potrzebowali. Podstawą jest zrozumienie różnic między tkaniną a dzianiną.

Tkaniny powstają na bazie osnowy i wątku – dwóch różnych rodzajów nici, które są układane prostopadle do siebie, a które nie wykazują zdolności rozciągliwych. Mimo to jednak doskonale trzymają stale ten sam kształt. Inaczej ma się sytuacja z dzianinami, które tworzone są na podstawie jednego rodzaju nitki – ten układa się w oczka (dokładnie tak, jak podczas robienia na drutach. One są rozciągliwe, choć szyje się je znacznie ciężej. Lepiej jednak leżą na ciele i są zdecydowanie preferowane jeżeli chodzi o odzież typowo sportową.

Dlaczego wybór materiału jest tak istotny?

Wybór materiału, na bazie którego zaprojektujemy strój na wybraną przez nas okazję jest bardzo istotny, gdyż to od niego zależy trwałość całej kreacji oraz wygoda jej noszenia. To on definiuje również sposób jego pielęgnacji (w tym prania i suszenia), ale też jego ogólnie pojętą estetykę.

Wybór tkanin a przedmiot szycia

Kolejnym krokiem, który powinniśmy wykonać tuż po pozyskaniu elementarnej wiedzy o materiałach i narzędziach do szycia, a jeszcze przed odwiedzeniem sklepu z tkaninami jest określenie przedmiotu szycia, czyli po prostu tego, co zamierzamy uszyć. To właśnie to może okazać się decydujące w wyborze konkretnego materiału – tkaniny lub dzianiny (które dodatkowo również dzielą się na różne rodzaje), ale też wskazaniu koloru, zdobień czy faktury. Opcji mamy sporo. Możemy postawić na:

  • odzież codzienną – w jej przypadku powinniśmy postawić na materiał w 100% bawełniany, najlepiej o średniej grubości. W ubraniach noszonych codziennie liczy się przewiewność i to, czy skóra jest w nich w stanie oddychać. Ważne jest też ich dobre znoszenie prania, ale i różnych warunków atmosferycznych. Świetną opcją dla początkujących może okazać się średniej grubości wełna, flanela czy właśnie bawełna – żadna z nich nie kurczy się w praniu, a każda jest dość uniwersalna przy jednoczesnym zapewnianiu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli przedmiotem szycia będą spodnie, postawmy na dżins czy sztruks, również dość elastyczne i ciężkie do złego wykorzystania;
  • ubrania ozdobne – ubrania ozdobne, a zatem przede wszystkim bielizna nocna, lekkie bluzeczki czy bardziej stylowe sukienki najlepiej szyć w oparciu o bawełnę lub woal, które nadają się do prania w pralce, choć są narażone na kurczenie się. Częstym wyborem jest stuprocentowy poliester, którego główną zaletą jest brak wymagania prasowania i zero efektu marszczenia się – można go prać w pralce, co w przypadku tego typu strojów jest bardzo istotne. Bardziej doświadczeni szwacze stawiają tutaj na inne cienkie tkaniny – przede wszystkim jedwabne i satynowe. Je jednak należy prać z odpowiednią uwagą (najlepiej chemicznie), a ich szycie potrafi być ciężkie i wymagające wprawy;
  • stroje wieczorowe – stroje tego typu najczęściej szyje się z cienkich tkanin pokroju satyny, tafty lub aksamitu – przynajmniej jeżeli chodzi o suknie dla kobiet. Inaczej podejdziemy do marynarek męskich, w obrębie których współcześnie króluje flanela lub dżersej. W przypadku strojów kobiecych dobrze sprawdzi się również szyfon, ale też przezroczysta bawełna;
  • odzież sportową – tutaj musimy postawić na materiał, który będzie bardzo wygodny, a jednocześnie dobrze odprowadzający pot. Dobrze sprawdzi się tu spandeks i lycra, z których z łatwością uszyjemy strój do biegania czy kąpieli. Można też postawić na bawełnę lub poliester, które szybko wysychają, nie kurczą się, a przy okazji są wygodne i dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, przed którymi mogą niejednokrotnie stawać.

Gdzie zaopatrywać się w tkaniny?

Choć tkaniny w dzisiejszych czasach można nabyć w większości wielkopowierzchniowych sklepów ogólnospożywczych, ale i sklepach budowlano-wykończeniowych, najlepiej jest odwiedzić specjalistyczny sklep z tkaninami . Tylko w jego obrębie można liczyć nie tylko na najszerszy asortyment, ale też wyłącznie produkty związane z szyciem.

Podsumowanie

Zanim w ogóle odwiedzimy sklep z tkaninami, musimy wiedzieć, jaki jest nasz plan na szycie, a zatem co tak właściwie chcemy stworzyć i jakich materiałów będziemy do tego potrzebowali. Pamiętajmy przy tym o podstawowych różnicach między tkaniną a dzianiną, ale też o wyborze odpowiednich włókien – naturalnych lub syntetycznych,  również w oparciu o nasze własne potrzeby i oczekiwania.

angielski