Wywiad z pacjentem – najważniejsze elementy

Wywiad z pacjentem – najważniejsze elementy: dobry wywiad z nowym pacjentem to 40% sukcesu. Pozostałe 60% to oczywiście badania. Zanim to nastąpi, musisz wiedzieć jak najwięcej o pacjencie, zadając mu kilka pytań. O co zapytać? Jak zapytać? Co jeszcze jest ważne w rozmowie?

Pierwsza wizyta pacjenta ma charakter diagnostyczny. Warto więc wcielić się w rolę osoby, która przyszła do naszego gabinetu po raz pierwszy: może czuć się zaniepokojona chorobą, zmęczona bólem i często odczuwać stres związany ze spotkaniem z terapeutą. Wiele osób cierpi na „syndrom białego fartucha”, który sprawia, że spotkania z pracownikami służby zdrowia są źródłem intensywnych, nieprzyjemnych emocji. Mogą nawet powodować skoki ciśnienia. Dlatego bardzo ważna jest atmosfera kliniki i gabinetu. Pacjent musi czuć się dobrze.

Dlaczego przeprowadza się wywiad z pacjentem?

Wywiad z pacjentem - najważniejsze elementyAby fizjoterapeuta lub inny lekarz wiedział, jak leczyć nas – swojego pacjenta – musi dokładnie określić, co jest z nami nie tak. Nie może polegać tylko na objawach, kiedy do niego przyszliśmy. Doświadczeni eksperci zdają sobie sprawę, że objawy te często wprowadzają w błąd, a same te objawy nie wystarczą do ustalenia właściwej diagnozy i przeprowadzenia odpowiedniego leczenia. Dlatego głównym celem wywiadu z pacjentami jest ustalenie rzeczywistej choroby nie tylko na podstawie objawów, ale także na podstawie czynników otaczających objawy. Jej bardzo ważne pochodne są zwykle źródłem chorób, nie tylko można je lepiej zrozumieć, ale można je również leczyć i zapobiegać, aby zapobiec ewentualnym nawrotom choroby. Ważne jest zrozumienie procesu wywiadu z perspektywy lekarzy i pacjentów. To pozwoli Ci odpowiednio się nim zająć i być przygotowanym, nie zapomnieć o ważnych rzeczach i uświadomić sobie, że nawet najdrobniejsze szczegóły są tutaj ważne.

Polecamy uwadze zabiegi u najlepszych fizjoterapeutów:

Po pierwsze – objawy

Skargi i rzeczywiste objawy, więc powód, dla którego pacjent przyszedł do lekarza to najważniejszy element wywiadu. Ważne jest nie tylko jasne i zrozumiałe zdefiniowanie problemu, który próbujemy rozwiązać, ale także określenie, kiedy się pojawia (jeśli nie zdarza się to cały czas), kiedy nasila się, a kiedy czujemy, że jest najmniej oczywisty. Dlatego warto przygotować się do rozmowy, aby móc wszystko poprawnie przeanalizować, nie opierając się na domysłach, ale na rzeczywistej sytuacji;

Po drugie – historia chorobowa

Historia medyczna – jeśli kiedykolwiek mieliśmy jakąkolwiek chorobę, która ma najmniejszy związek z naszą obecną chorobą, powinniśmy o tym wspomnieć. Na przykład w fizjoterapii bardzo ważna jest przeszła kontuzja, która wpłynie nawet na naszą kondycję fizyczną przez wiele lat. W wywiadzie powinniśmy również wspomnieć o chorobach współistniejących, na które obecnie cierpimy – nawet jeśli nie są (wydaje się) związane z chorobą, którą spotykamy się z lekarzem;

Po trzecie – sytuacja ekonomiczna

fizjoterapia szkoleniaStatus ekonomiczny – w fizycznym charakterze problemu, ale nie tylko to, nasz stan materialny i warunki naszego życia mogą mieć duży wpływ na chorobę. Biorąc za przykład tę dziedzinę medycyny, można przytoczyć temat najczęściej poruszany podczas szkolenia fizjoterapeutów i osteopatów – sen. Krótkotrwały sen w niekorzystnych dla naszego organizmu warunkach (np. na twardym materacu lub przestarzałej rozkładanej sofie) może powodować wiele negatywnych skutków. Zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły (a więc jeśli żyjemy w tym stanie na co dzień, to zazwyczaj tak jest). W połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi możesz dojść do nieprzyjemnych wniosków – jeśli mamy do czynienia z nimi w naszej sytuacji, to warto je ujawnić na etapie rozmowy kwalifikacyjnej;

Po czwarte – sytuacja rodzinna

Genetyka jest bardzo ważna podczas odbierania wywiadów lekarskich dotyczących wielu różnych chorób. Wiele chorób, także tych, które wydają się nie mieć związku z chorobami genetycznymi, pochodzi od „naszych krewnych” – dlatego w szczegółowych wywiadach powinniśmy wymienić wszystkie choroby członków naszej rodziny i ich relacje z nami. Te ostatnie, również niepozorne, mogą wywołać efekt domina i wpłynąć na wiele innych aspektów. Historia medyczna jest absolutną podstawą każdej fizykoterapii, ale nie tylko. Może dać nam i lekarzom przegląd rzeczywistych problemów, z którymi mamy do czynienia, co wymaga wprowadzenia odpowiednich zabiegów.

Sprawdź ofertę szkoleniową:

O co zapytać pacjenta?

Zanim osiągniemy większe doświadczenie, najlepiej przeprowadzać wywiad w oparciu o wcześniej zaplanowany scenariusz – dzięki temu nic nie zostanie pominięte podczas rozmowy. Jakie pytania należy zadać przy pierwszej wizycie pacjenta? Oto pełna lista:

  • Jaki jest jego zawód?
  • Jak spędza wolny czas?
  • Jak subiektywnie ocenia swoje zdrowie?
  • Czy (pacjenta) jest w ciąży? Jeśli nie, kiedy była jej ostatnia miesiączka? 
  • Czy to nagła kontuzja lub przeciążenie?
  • Czy zauważył poprawę lub pogorszenie objawów, czy też nie odczuł zmiany w nasileniu objawów? Czy są stałe czy nietrwałe?
  • Czy czuje się lepiej w spoczynku lub podczas ćwiczeń?
  • Jak się czuje o różnych porach dnia?
  • Jak sypia – czy ma problemy jakieś z zasypianiem?